Kolej przejdzie metamorfozę. Planuje ogromne inwestycje

Z kraju

sxc.huPKP Polskie Linie Kolejowe planują w 2017 r. wydać na inwestycje 5,5 mld zł

Znacząca poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów – to cele PKP PLK. Nowe inwestycje pozwolą na lepsze podróże i transport towarów – zwiększą prędkości i na ważnych szlakach kolejowych.

Podczas wspólnej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel i prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel przedstawili plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową w 2017 r. i podstawowe cele na kolejne lata.

- Celem polityki rządu jest zwiększenie mobilności i komfortu przemieszczania się Polaków. Chcemy sprawić, by wszyscy obywatele mieli możliwość podróżować szybciej, sprawniej i wygodniej. Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę przeznaczamy na modernizację linii kolejowych i tworzenie spójnej sieci połączeń. Wpłynie to m.in. na poprawę transportu towarowego. Ważnym zadaniem jest także wyrównanie i zwiększenie dostępności do infrastruktury kolejowej w regionach – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Inwestycje PKP

- Robimy wszystko, żeby pasażer, każdy z nas, mógł jechać wygodnie i bezpiecznie na drugi koniec Polski lub codziennie, szybko, sprawnie do pracy i szkoły. Chcemy, żeby więcej ładunków przewożono koleją, dlatego szykujemy trasy m.in. od Śląska po bałtyckie porty, by pociągi towarowe jeździły krócej i liczba ich się zwiększała – powiedział Ireneusz Merchel.

W 2016 roku spółka zmodernizowała 510 km torów, wybudowała 549 rozjazdów, 65 wiaduktów, 27 przejść pod torami, 109 peronów, 200 przejazdów kolejowo-drogowych. Wydała na to 4,1 mld zł.

PLK planuje na 2017 r. nakłady w wysokości 5,5 mld zł, m.in. na linię obwodową Warszawa Zachodnia/ Gołąbki – Warszawa Gdańska, linię kolejową E30 Kraków Główny Towarowy – Rudzice, linię nr 447 Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki.

Inwestycje będa przeprowadzone także na trasach regionalnych: Ostrołęka – Łapy; Siedlce – Czeremcha; Czeremcha Białystok (tzw. linie objazdowe), Lublin - Stalowa Wola Rozwadów(linia nr 68, 565) Otwock-Lublin (linia nr 7).

Podróżowanie z dzieckiem:

Podróżowanie z dzieckiemTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu