Z kraju

Na pociąg rowerem. Powstanie 400 nowych stojaków

Z kraju

ShutterstockPKP PLK: 400 nowych stojaków na rowery

Polskie Linie Kolejowe zamontują przy dworcach w całej Polsce ponad 400 stojaków rowerowych. Do końca 2017 roku będzie ich łącznie 6,3 tysięcy- czytamy w komunikacie Polskich Kolei Państwowych Polskich Linii Kolejowych.

Polskie Linie Kolejowe zamontują przy dworcach w całej Polsce ponad 400 stojaków rowerowych. Do końca 2017 roku w całej Polsce będzie ich łącznie 6,3 tys., umieszczonych między innymi przy 300 dworcach.

- Powstawanie kolejnych stojaków rowerowych jest odpowiedzią na potrzeby podróżnych – cyklistów, którzy chcą dojechać do stacji rowerem i bezpiecznie go zostawić - powiedział Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Sto lokalizacji

- Wybrano już sto lokalizacji. Stojaki pojawią się między innymi w Stalowej Woli, Rogóźnie Pomorskim, Kowalewie Pomorskim czy we Wrocławiu. Trwają też rozmowy z zarządcą dworców w Warszawie o wspólnym uzupełnieniu stojaków przy warszawskich stacjach – powiedziała cytowana w komunikacie Joanna Kubiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Koszt montażu stojaków rowerowych na stacjach jest zróżnicowany i zależy od konkretnej lokalizacji, zakresu prac, terminu wykonania czy ilości montowanych stojaków w ramach zadania. Średnio wynosi od 200 do 400 zł. W niektórych przypadkach montaż stojaków na stacji wymaga np. dodatkowego utwardzenia terenu - powiedział Karol Jakubowski.

"W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe zamontowały 1400 stojaków rowerowych na stacjach w całej Polsce. Udogodnienia dla rowerzystów zamontowano w 337 lokalizacjach – najwięcej w województwie podkarpackim, gdzie na 35 stacjach PLK zamontowały 173 stojaki, m.in. w Krzemienicy, Sośnicy Jarosławskiej, Ostrowiecku oraz Rzeszowie” – czytamy w komunikacie prasowym.

Montaż stojaków jest standardem przy planowanych i modernizowanych dworcach należących do PKP. „We wszystkich ostatnio zrealizowanych projektach znalazło się miejsce na stojaki dla rowerów. Za kwotę ok. 2,5 mld zł w latach 2016 – 2020 przewoźnik zmodernizuje 455 wagonów i zakupi 55 nowych. Wśród udogodnień w nowych i zmodernizowanych wagonach znajdą się m.in. wieszaki na rowery" – czytamy w komunikacie PKP PLK.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości