Kolejne inwestycje na jednej z najstarszych stacji w Polsce. Jest przetarg

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/3

Ogłoszono przetarg na przebudowę stacji Szczecin Główny - poinformowała w poniedziałek spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Perony pozbawione barier dla osób niepełnosprawnych oraz kładka nad torami mają być oddane dla pasażerów w 2019 roku. Koszt inwestycji to 50 milionów złotych.

Spółka PKP planuje przebudowę peronów nr 2 i 3, które zostaną wyposażone w antypoślizgową nawierzchnię oraz system ścieżek, które ułatwią poruszanie się osób niedowidzących. Trzy perony zostaną również zadaszone na całej długości, za wyjątkiem peronu nr 4, który posiada już nową wiatę. Zaplanowano także budowę wind ułatwiających wejście na perony z wózkiem lub rowerem. Przebudowa stacji Szczecin Główny obejmuje remont kładki przebiegającej nad torami. Zostanie ona zadaszona i wyposażona w windy. Kładka zostanie połączona z nowym przejściem nad peronem nr 3, które zostało wybudowane podczas wcześniejszej modernizacji budynku dworca. Powstanie także platforma, która ułatwi wjazd na kładkę od strony ul. Czarnieckiego. Przetarg obejmuje także wyposażenie peronów w nowe ławki, oświetlenie, tablice informacyjne oraz system monitoringu. Jak poinformował rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec, otwarcie ofert przetargowych odbędzie się 12 czerwca br. Rozpoczęcie robót zostało zaplanowane na czwarty kwartał 2017 roku.

W kwietniu 2016 roku zakończyła się przebudowa budynku szczecińskiego dworca oraz dwóch peronów nr 1 i 4. Odnowienie obiektu oraz modernizacja peronów kosztowało około 112 mln zł i była współfinansowana ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jeden z pierwszych dworców

Dworzec Szczecin Główny mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. To jedna z najstarszych stacji kolejowych w Polsce. Pierwszy pociąg z Berlina przyjechał tam 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim. Około 1900 roku powstał budynek, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach z czasów II wojny światowej istnieje do dzisiaj.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kapitel CC BY SA Wikipedia