Planujesz podróż pociągiem? Zmiany w rozkładzie

Z kraju

PKP IntercityW niedzielę wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy PKP

To już ostatnia w tym roku korekta rozkładu jazdy. Zmiany czekają m.in. podróżujących do Zakopanego, Wrocławia oraz Poznania.

Jak wskazuje przewoźnik, październikowa korekta wiąże się w dużej mierze z zaplanowanymi pracami przy utrzymaniu linii kolejowych. Będzie obowiązywać od najbliższej niedzieli 17 października do 10 grudnia. Później wejdzie w życie całkowicie nowy, roczny rozkład jazdy 2016/2017.

Południe kraju

W związku z zaplanowanymi przez PLK pracami na liniach prowadzących do Zakopanego, w wybrane dni pasażerowie przesiądą się tam do komunikacji zastępczej.

Niektóre zmiany już wcześniej weszły w życie. Od 3 października do 10 grudnia, z powodu przerwy w ruchu na odcinku Kraków Płaszów - Zakopane, na tym odcinku kursuje autobus zamiast pociągu TLK Malinowski. Bezpośrednio do Zakopanego pasażerowie dojadą nocnymi składami TLK Luna oraz TLK Wenus.

Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota-Tychy, od 17 października do 10 grudnia, od poniedziałku do piątku, skład IC Korfanty kursować będzie w skróconej relacji do Katowic. W weekendy pociąg ten pojedzie w pełnej relacji, czyli na trasie Warszawa - Bielsko-Biała – Warszawa.

Podróżni jadący z Lublina i Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa od początku obowiązywania korekty zyskują nowy przystanek - Chmielów Zagumnie. Jak wskazuje przewoźnik, inwestycja PLK za blisko 800 tys. zł poprawi komunikację w regionie.

Centrum kraju

Dobre informacje czekają na mieszkańców Wielkopolski. Po zakończonych przez PLK pracach wracają pociągi na trasę Krotoszyn - Jarocin.

Do 10 grudnia zaplanowano natomiast zmiany w nocnych połączeniach między Poznaniem a Wrocławiem. Pociągi IC Centaurus i TLK Aurora pojadą zmieniona trasą przez Ostrów Wielkopolski.

PLK kontynuują także prace na odcinku Włocławek Brzezie-Aleksandrów Kujawski, dlatego pociągi IC Chemik oraz IC Doker pojadą trasą okrężną od Kutna do Bydgoszczy przez Zamków i Inowrocław.

Jak poinformowano w komunikacie, koniec przebudowy stacji Skierniewice i odcinka linii kolejowej nr 1 Koluszki-Widzów Teklinów oznacza powrót wybranych kursów PKP Intercity, zawieszonych do 15 października - IC Górnik oraz IC Fredro.

W trakcie obowiązywania korekty PLK zaplanowały nocne prace torowe na trasie Łódź Widzew-Kutno. Przez kilka dni, zamiast niektórych pociągów regionalnych, podróżni będą mieli do dyspozycji komunikację zastępczą, natomiast w wybrane dni pociąg TLK Wenus relacji Bielsko-Biała - Gdynia - Bielsko-Biała pojedzie objazdem przez Łowicz Główny.

Podróż do Berlina

Jednocześnie do 10 grudnia wydłużono kursowanie weekendowego połączenia z Wrocławia Głównego do stacji Berlin Lichtenberg i z powrotem. Kursy "Pociągu do kultury" realizowane przez Koleje Dolnośląskie pierwotnie miały odbywać się tylko do 25 września.

Połączenie jest częścią wydarzenia – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 - czytamy.

Zobacz materiał z jazdy testowej pociągów wyprodukowanych przez bydgoską Pesę (17.06.2015):

Autor: mb//rzw / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity