Wi-Fi, przewijaki dla dzieci, bufet. PKP Intercity prezentuje nowoczesne wagony

Z kraju

PKP IntercityPKP Intercity zaprezentowało swoje najnowsze wagony

PKP Intercity zaprezentowało swoje najnowsze wagony. W środę na dworcu Warszawa Wschodnia można było obejrzeć cztery z dwudziestu nowych wagonów od poznańskiej fabryki FPS, które dołączą do pociągów EIC kursujących na trasie Warszawa - Poznań - Szczecin.

Koszt kontraktu to 117,9 mln zł, w tym 58,9 mln zł pochodzi z pieniędzy unijnych.

Charakterystyka wagonów

Wagony zostały wyposażone w wygodne, ergonomiczne fotele, a przy każdym siedzeniu znajduje się indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne. Dostępne jest także Wi-Fi.

Ponadto, komfortowo wyglądają wagony restauracyjne, w których będzie można napić się kawy czy zjeść obiad. Nie będzie także problemu z pozostawieniem bagażu. W wagonach znajdują się także nowoczesne toalety, dostosowane do potrzeb rodziców podróżujących z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnością.

W zakupionych składach znajdują się także specjalne urządzenia ułatwiające dostanie się na pokład podróżnym o ograniczonej mobilności ruchowej. W tym platformy wjazdowe do wagonów. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostały dostosowane także drzwi wejściowe, korytarze, a także przedziały.

Dodatkowo w pociągach znajduje się również system informowania o zajętości poszczególnych miejsc, system monitoringu przedziałów oraz przyciski antynapadowe.

Wielka modernizacja

PKP Intercity prowadzi obecnie największy w historii spółki projekt modernizacji i zakupu taboru na kwotę 5,6 mld. Jednym z jego elementów jest właśnie zakup 20 wagonów przeznaczonych do obsługi trasy Warszawa - Kutno - Poznań - Szczecin.

Według zapewnień przewoźnika zakupiony tabor zapewni wysoki komfort podróży oraz będzie przystosowany do potrzeb różnych grup pasażerów.

W ramach kontraktu przez Fabrykę Pojazdów Szynowych H.Cegielski zostanie dostarczonych: 8 bezprzedziałowych 2 klasy, 4 bezprzedziałowych 1 klasy, 4 przedziałowe 1 klasy z przedziałami klasy biznesowej, 2 przedziałowe 2 klasy przystosowane do przewozu niepełnosprawnych oraz 2 restauracyjne.

Maksymalna prędkość eksploatacyjna wagonów wynosi 160 km/h.

Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity