Utrudnienia dla pasażerów PKP Intercity. Odwołano kilkanaście połączeń

Z kraju

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity
wideo 2/2

PKP Intercity wstrzymały sprzedaż biletów na kilkanaście połączeń z terminem odjazdu po 18 kwietnia i po 1 maja. Związane jest to z uszkodzeniem siedmiu pociągów Pesa Dart i wyłączeniem ich z użytku.

Jak poinformowała w piątek kolejowa spółka, pociągi zostały wyłączone z eksploatacji ze względu na "stwierdzenie lokalnych odspojeń struktury poszycia niektórych pojazdów tej serii". Przewoźnik dodał, że dodatkowo dwie jednostki pozostają w naprawach powypadkowych. "Pozostałe jednostki przeznaczone do ruchu są pod bieżącym nadzorem. Przewoźnik oczekuje od producenta taboru przygotowania i wdrożenia procedur sprawdzających konstrukcję pojazdów" - napisano w komunikacie.

PKP Intercity poinformowały, że wyłączone z ruchu pojazdy zastępowane są innymi składami. Spółka deklaruje jednocześnie, że po naprawie poszycia pierwszy pojazd Pesa Dart wkrótce wróci do ruchu.

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie przewoźnika, wstrzymano sprzedaż biletów: - na daty odjazdu od 18 kwietnia dla niżej wymienionych pociągów: IC 1005 Baczyński relacji Łódź Fabryczna - Białystok,

IC 1011 Niemen relacji Białystok - Łódź Fabryczna,

IC 9100 Telimena relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia,

IC 1903 Boryna relacji Warszawa Wschodnia - Łódź Fabryczna,

IC 1913 Baczyński relacji Warszawa Wschodnia - Łódź Fabryczna,

IC 91119 Łęcka relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia,

IC 1901 Telimena relacji Warszawa Wschodnia - Łódź Fabryczna,

IC 9102 Boryna relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia,

IC 19119 Łęcka relacji Warszawa Wschodnia - Łódź Fabryczna,

IC 10101 Niemen relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia, - na daty odjazdu od 1 maja dla niżej wymienionych pociągów: EIP 1303 relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny,

EIP 3504 relacji Kraków Główny - Gdynia Główna,

EIP 5103 relacji Gdynia Główna - Warszawa Zachodnia.

Kontrole pociągów

Jak poinformował Urząd Transportu Kolejowego (UTK), jego inspektorzy skontrolowali cztery składy typu Dart z siedmiu wyłączonych z użytkowania. UTK zapowiada jednocześnie, że zamierza skontrolować wszystkie używane przez PKP Intercity Darty. We flocie PKP Intercity znajduje się łącznie 20 Dartów, z czego siedem jest wyłączonych z eksploatacji z powodu uszkodzeń poszycia, a dwa znajdują się w naprawach powypadkowych.

Trzeci przewoźnik w Polsce

Jak wynika ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 14,87 procent wszystkich pasażerów kolei.

Najwięcej, bo 26,17 procent pasażerów korzystało z usług Przewozów Regionalnych, a 19,24 procent - z Kolei Mazowieckich.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock