PKP Cargo kupuje czeskiego przewoźnika. Za ponad 100 mln euro

Z kraju

PKP CargoPKP Cargo inwestuje

Za ponad 103 mln euro, czyli ok. 445 mln zł PKP Cargo kupił 80 proc. udziałów w spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w Europie Środkowej i Południowej - podała spółka.

Jak wynika ze środowego komunikatu PKP Cargo, transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki. Udziały zostały kupione od Zdenka Bakali i The Bakala Trust.

Inwestycja

- Przejęcie AWT daje nam skokowy wzrost udziału w rynku czeskim i istotnie wzmacnia strategiczną pozycję PKP Cargo w Europie Środkowej. Rynek czeski jest dla nas kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem. Czechy są też bramą na południe Europy, w kierunku Adriatyku, a obecność w tym kraju to doskonała szansa na wydłużenie tras naszych pociągów. Z punktu widzenia perspektywy rozwoju AWT w najbliższym czasie, ważna jest dla nas obecność czeskiego partnera jako udziałowca AWT - powiedział - cytowany w komunikacie - prezes PKP Cargo Adam Purwin.

AWT i jej spółki zależne to przedsiębiorstwa usługowe w branży towarowego transportu kolejowego w Europie, mają ok. 8-proc. udział w rynku towarowych przewozów kolejowych w Republice Czeskiej pod względem pracy przewozowej zrealizowanej w 2013 roku. AWT świadczy też swoje usługi na Słowacji, Słowenii, Węgrzech, w Polsce, Niemczech, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. W 2013 roku grupa przewiozła 12 mln ton towarów.

Korzystna cena

Jak powiedział członek zarządu ds. finansowych PKP Cargo Łukasz Hadyś PKP Cargo "uzyskało bardzo korzystną cenę, adekwatną do bieżącej wartości spółki i jej potencjału. Dodał, że sytuacja finansowa PKP Cargo "umożliwia bezproblemową obsługę transakcji" i nie ogranicza w "żaden sposób" planów rozwojowych spółki w kolejnych latach.

Grupa AWT zatrudnia ok. 2,1 tys. pracowników. Świadczy kompleksowe usługi przede wszystkim dla dużych zakładów przemysłowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Specjalizuje się w przewozach towarów ciężkich i masowych, w tym węgla, stali oraz części samochodowych. Zarządza taborem kolejowym obejmującym 160 lokomotyw i 5 tys. wagonów. W Republice Czeskiej posiada otwarty terminal transportu intermodalnego Ostrava-Paskov oraz obsługuje około 60 bocznic kolejowych dla jednych z największych zakładów przemysłowych w tym kraju.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PKP Cargo