Resort skarbu ma pomysł na uzdrowienie LOT-u. PKP Cargo dementuje pogłoski

PKP CargoPKP Cargo dementuje pogłoski o możliwości połączenia z PLL LOT

PKP Cargo dementuje pogłoski o możliwości połączenia z PLL LOT. "Nie są prowadzone żadne działania i analizy mające na celu połączenie największego w Polsce przewoźnika kolejowego z narodowym przewoźnikiem lotniczym" - poinformował w komunikacie przewoźnik kolejowy.

Zarząd PKP Cargo podkreślił, że informacje o możliwości rzekomego połączenia Grupy PKP Cargo z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT są niezgodne z prawdą.

Będą straty

Największy towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce zdementował tym samym przecieki zbliżone do ministerstwa skarbu, według których resort ma rozważać konsolidację LOT-u z PKP Cargo oraz PKP Intercity.

Powodem ku temu mają być starty finansowe.

Jak wskazują bowiem eksperci, narodowy przewoźnik lotniczy mimo pomocy publicznej w ostatnich latach w wysokości ponad pół miliarda złotych i utrzymujących się niskich cen ropy na światowych rynkach, zamknie 2015 rok ze stratą, która może sięgnąć nawet 250 mln zł.

To według przecieków ma być powodem dla którego resort skarbu rozważa pomoc narodowemu przewoźnikowi poprzez połączenie z PKP Cargo. Inną spółką należącą do Skarbu Państwa. W ten sposób LOT miałby uzyskać niezbędne pieniądze na przetrwanie, które miałyby być inną formą pomocy publicznej. Na którą LOT nie może już liczyć przez najbliższe 10 lat.

Tymczasem, te doniesienia w czwartkowym komunikacie zdementowało PKP Cargo.

"Nie są prowadzone żadne działania i analizy mające na celu połączenie największego w Polsce przewoźnika kolejowego z narodowym przewoźnikiem lotniczym" - poinformował w komunikacie przewoźnik kolejowy.

Największy przewoźnik

PKP Cargo jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z 56-procentowym udziałem w rynku w ujęciu pracy przewozowej, i jednocześnie drugim w Unii Europejskiej. Oprócz przewozów towarów koleją, Grupa PKP CARGO jest również spedytorem oraz operatorem terminali i bocznic. Zajmuje się też naprawą i utrzymaniem taboru kolejowego.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Cargo

Pozostałe wiadomości