Duży polski bank podniósł opłaty. Sprawdź, ile zapłacisz

Z kraju

TVN 24Od 1 maja klienci banku PKO BP zapłacą więcej

Z początkiem maja weszły w życie podwyżki w PKO BP. Wzrosły m.in. opłaty warunkowe za niektóre pakiety, obsługę kart kredytowych, przewalutowania, wypłaty z bankomatów czy prowizje pobierane przy kredytach studenckich.

Podwyżki opłat PKO BP zapowiedziało pod koniec stycznia b.r. Bank tłumaczył, że zmiany stawek w taryfie spowodowane są "wzrostem kosztów obsługi produktów i usług wynikających z eksploatacji i utrzymania systemów informatycznych oraz zmian regulacji zewnętrznych".

Kto zapłaci więcej?

Od 1 maja więcej za rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) zapłacą właściciele konta Aurum. Opłata warunkowa wzrosła z 25 do 30 zł. Podobnie jak w przypadku konta Platinum. Tam jednak podwyżka wyniosła aż 20 zł, z 60 do 80 zł. PKO BP o niecałe 2 zł podniosło również miesięczną opłatę za rachunek walutowy z kartą debetową.

Ponadto, na dodatkową opłatę za korzystanie z obcych bankomatów muszą przygotować się posiadacze Superkonta. Wynosi ona 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. Z Superkont Grafitt oraz Student natomiast zniknęła opłata abonamentowa za korzystanie z bankowości internetowej. Ale zamiast tego do 1,20 zł podniesiona została opłata za przelewy internetowe.

Na wyższy wydatek muszą przygotować się również ci, którzy planowali sięgnąć po kredyt studencki. Z 200 do 400 zł wzrosła bowiem opłata przygotowawcza za sporządzenie wniosku (dla tych, którzy nie mają ROR). To jednak nie wszystko. Z 0,5-1 proc. kwoty kredytu do 2 proc. wzrosła także prowizja za udzielenie kredytu.

Studenci, którzy nie mają konta w banku zapłacą prowizję wynoszącą 5 proc. Wcześniej wynosiła ona 2 proc.

Więcej zapłacą również posiadacze kart kredytowych. Dla posiadaczy kart PKO: Visa, Visa Electron i MasterCard Electronic wzrosła bowiem opłata warunkowa, która wyniesie od 0,30 zł do maksymalnie 60 zł.

O 2 zł wzrosły także opłaty w ramach usługi "Informacja SMS".

Zobacz. PKO BP podnosi opłaty dla klientów. Minister finansów przekonywał, że bank tego nie zrobi (26.01.2016)

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24