TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiana na czele największego banku w Polsce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Zmiana na stanowisku prezesa PKO BP
Zmiana na stanowisku prezesa PKO BPTVN24
wideo 2/8
TVN24Zmiana na stanowisku prezesa PKO BP

Iwona Duda złożyła rezygnację z funkcji prezesa PKO BP. Rada nadzorcza banku na wiceprezesa powołała Pawła Gruzę, który ma zostać prezesem po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego - poinformował we wtorek bank PKO BP. Gruza to były podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie Zjednoczonej Prawicy.

Rada nadzorcza powołała Pawła Gruzę z dniem 10 sierpnia 2022 r. na stanowisko wiceprezesa zarządu banku na bieżącą wspólną kadencję zarządu, która rozpoczęła się z dniem 3 lipca 2020 r., a pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody, powołała go na stanowisko prezesa banku.

Do czasu wydania zgody Komisji Nadzoru Finansowego rada nadzorcza powierzyła Pawłowi Gruzie kierowanie pracami zarządu.

Jako pierwsze o zmianach w zarządzie PKO BP poinformowało Radio ZET.

Kim jest Paweł Gruza?

Paweł Gruza to dotychczasowy wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych w KGHM. We wtorek wieczorem KGHM Polska Miedź poinformowała, że Paweł Gruza zrezygnował z pełnienia funkcji członka zarządu spółki.

Wcześniej pełnił funkcję m.in. wiceministra finansów oraz wiceministra Skarbu Państwa. Był członkiem zarządu Fundacji Republikańskiej w latach 2007-2016, pełnił też rolę eksperta Fundacji z zakresu finansów i gospodarki.

Ponadto Gruza jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych był również członkiem Komisji Nadzoru Finansowego.

Paweł Gruza jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Paweł GruzaJACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS

Zmiany prezesa PKO BP

Iwona Duda pełniła funkcję prezesa zarządu PKO BP od 26 stycznia 2022 roku. Do zarządu największego banku w Polsce trafiła jednak nieco wcześniej, bo w październiku 2021 roku.

Od maja 2020 roku pełniła w zarządzie Alior Banku funkcję wiceprezesa zarządu kierującego pracami zarządu, a od 4 marca 2021 roku funkcję prezesa Alior Banku. Iwona Duda od ponad 20 lat jest związana z rynkiem finansowym. Pełniła funkcję doradcy Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska.

Na czele PKO BP zastąpiła Jana Emeryka Rościszewskiego, który był prezesem od czerwca 2021 roku. Rościszewski był z kolei następcą Zbigniewa Jagiełły, który 11 maja 2021 roku złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: JACEK DOMINSKI/REPORTER/EAST NEWS

Pozostałe wiadomości