Polski bank dogonił niemieckiego giganta. Minister mówi o ekspansji

Z kraju

Morawiecki: siła polskiego systemu bankowego jest czymś budującym
wideo 2/5

To moment, kiedy PKO Bank Polski mógłby poważnie pomyśleć o ekspansji zagranicznej - powiedział w piątek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując informację o tym, że polski bank doścignął Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej.

- To bardzo symboliczny moment, kiedy wartość giełdowa największego polskiego banku przewyższyła wartość giełdową największego niemieckiego banku - powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju.

Zaznaczył, że świadczy to o sprawności zarządzania tą instytucją, a także pokazuje jak silna jest obecnie polska gospodarka. - Jest to moment, kiedy PKO BP mógłby poważnie pomyśleć o swojej ekspansji zagranicznej - podkreślił.

W czwartek na Twitterze dyrektor biura doradztwa inwestycyjnego Credit Agricole Tomasz Wyłuda napisał, że "największy polski bank PKO BP, prześcignął właśnie niemieckiego giganta Deutsche Bank pod względem wartości giełdowej".

Podczas czwartkowej sesji giełdowej oba banki były warte na giełdzie po około 52 miliardów złotych, ale w pewnym momencie wartość PKO BP była wyższa.

Zmiana wartości rynkowej PKO BP w ostatnich trzech miesiącach:

Problemy Deutsche Bank

Jeszcze kilka lat temu Deutsche Bank był nawet 20-krotnie większym bankiem pod względem kapitalizacji niż największy polski bank.

Kondycja Deutsche Banku pozostawia wiele do życzenia. Niemiecki gigant znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu firm przynoszących największe straty akcjonariuszom w 2018 roku. Z klasyfikacji przygotowanej przez niemieckie stowarzyszenie akcjonariuszy DSW wynikało, że papiery koncernu straciły na wartości 56 procent.

Na początku tego roku informowaliśmy o rozmowach w sprawie fuzji Deutsche Bank i Commerzbank. Pod koniec kwietnia zrezygnowano jednak z tego pomysłu.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKO BP