PKN Orlen może zmienić nazwę

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowane
Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowaneTVN24
wideo 2/4
TVN24Wiceszef MAP o pensjach w Orlenie: wszystkie procedury są zachowane

Planowana jest zmiana rozwinięcia PKN (Polski Koncern Naftowy) w związku z transformacją koncernu w kierunku firmy multienergetycznej - poinformowało TVN24 Biznes biuro prasowe Orlenu w odpowiedzi na zapytanie dotyczące zmiany nazwy spółki.

"Zarówno logotyp, jak i nazwa Orlen pozostaną niezmienione, stanowią bowiem najcenniejszą markę w Polsce" - podkreśliło biuro prasowe spółki, do której zwróciliśmy się w związku z doniesieniami mediów, cytujących wywiad prezesa Orlenu Daniela Obajtka dla ISBnews.

Czytaj także: Strategia Orlenu do 2030 roku. Inwestycje za 320 miliardów złotych >>>

Zmiana nazwy PKN Orlen

- Analizujemy możliwość zmiany nazwy spółki, bo słowo "naftowy" powinniśmy urealnić. Nie wpłynie to natomiast na brand Orlen, który posiada konkretną, znaczącą wartość marketingową. Mogę zapewnić, że logotyp firmy pozostanie bez zmian - powiedział Obajtek w rozmowie z serwisem ISBnews.

Wyjaśnił, że decyzja co do nowej nazwy koncernu jeszcze nie zapadła i rozpatrywane są różne warianty - m.in. z wykorzystaniem słowa "multienergetyczny" lub samej nazwy Orlen. - To będzie wymagało zgody walnego zgromadzenia spółki, ale zakładam, że może się to stać niebawem, możliwe, że jeszcze w 2023 roku - dodał prezes.

Fuzje Orlenu z Lotosem i PGNiG

W sierpniu 2022 roku dokonała się fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos. Płocki koncern otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na połączenie, wcześniej musiał jednak przedstawić środki zaradcze. W ramach tych środków, Saudi Aramco kupiło 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL przejął ponad 410 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw. Z kolei Orlen przejmie od koncernu MOL 143 stacje paliw na Węgrzech oraz 39 na Słowacji.

Kontrowersje budziła umowa Orlenu z Saudi Aramco, którą zawarto pod koniec listopada. Dziennikarze programu "Czarno na białym" w TVN24 dotarli do projektu umowy ze światowym gigantem paliwowym. Miało z niego wynikać, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad rafinerią. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie.

Czytaj także: "Czy to było tylko zwykłe partactwo decydentów, czy też taki był plan?"

W listopadzie 2022 roku sfinalizowane zostało także inne ważne przejęcie na rynku energetycznym. Wtedy sąd dokonał wpisu do rejestru, który formalnie zakończył przejęcie PGNiG przez PKN Orlen. 

Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja. Reportaż magazynu "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Przychody i zysk Grupy Orlen w 2022 roku

Jak podała Grupa Orlen w komunikacie z 24 lutego w 2023 roku wypracowała ona przychód ze sprzedaży w wysokości ponad 278 miliardów złotych. Zysk netto w zeszłym roku wyniósł prawie 35,5 miliarda złotych, a dla porównania w 2021 roku było to 11,2 miliarda złotych.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) PKN Orlen w 2022 r. miał 1920 stacji paliw, co stanowiło 24,3 proc. rynku w Polsce.

Czytaj też: "Orlen kontroluje też czeskie rafinerie i tam rosyjska ropa cały czas płynie"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości