Gigant energetyczny finalizuje przejęcie Ruchu. Podano planowany termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Horała: dzięki temu Orlen zyskuje na sileTVN24
wideo 2/5
TVN24Horała: dzięki temu Orlen zyskuje na sile

PKN Orlen poinformował o prawomocnym stwierdzeniu przez sąd wykonania postępowania układowego z wierzycielami Ruchu. Według koncernu stanowiło to ostatni warunek do finalizacji transakcji przejęcia spółki Ruch. Zamknięcie transakcji ma nastąpić do końca tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Prawomocne rozstrzygnięcie sądu otwiera nam drogę do zamknięcia transakcji przejęcia spółki Ruch. Zakładamy, że nastąpi to do końca tego roku. Od początku zależało nam na sprawnym przeprowadzeniu procesu i integracji aktywów z korzyścią dla działalności obu spółek i ich klientów" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Daniel Obajtek.

Obajtek zapewnił, że koncern ma "konkretny plan rozwoju spółki Ruch, który wzmocni segment detaliczny Grupy Orlen i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań". "Jest on gotowy do realizacji. Jednym z nich będzie otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw" - wyjaśnił.

Orlen przejmuje Ruch

Jak podano, zakładana strategia wpisuje się w trendy rozwoju sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej.

"Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch" - napisano.

Shutterstock

Wcześniej zgodę na finalizację transakcji wydał UOKiK. Zostały również ustalone warunki jej realizacji pomiędzy zaangażowanymi podmiotami w ramach umowy inwestycyjnej.

Zgodnie z podpisaną w czerwcu br. umową inwestycyjną, PKN Orlen ma stać się akcjonariuszem większościowym Ruch z pakietem 65 procent. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

"Dodatkowo Alior Bank zobowiązał się do umorzenia wierzytelności Ruch w wysokości 87,5 mln zł. Częścią umowy inwestycyjnej jest też Plan Restrukturyzacji Ruchu, który opiera się na dwóch kluczowych założeniach: rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, przy optymalizacji dotychczasowej działalności" - napisano.

Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki w kwietniu 2019 roku. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych. 

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock