Rozczarowujące dane z gospodarki. Jest sporo gorzej od oczekiwań

Z kraju

TVN24 BiSPKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc.

Polska gospodarka hamuje. Produkt krajowy brutto wzrósł w III kwartale o 2,5 proc., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - podał GUS w tzw. szybkim szacunku. To tempo znacznie mniejsze niż szacowali analitycy. Na tak słaby wzrost miało wpływ przede wszystkim budownictwo.

Pełne dane o PKB w III kwartale GUS poda 30 listopada o godz. 10.00.

Poniżej oczekiwań

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekiwali, że w III kwartale 2016 r. gospodarka urosła o 2,9 proc. rdr.

Według komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego w trzecim kwartale tego roku PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 2,1 proc.

PKB wyrównany sezonowo, ceny stałe przy roku odniesienia 2010GUS

Przez budownictwo

Jak oceniła Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS, na PKB negatywnie wpłynęło budownictwo.

- W pozostałych segmentach wpływ był pozytywny, choć w przemyśle nieco słabszy niż w II kwartale. Dynamika wartości dodanej może być zbliżona do ogólnej wartości PKB. W III kwartale utrzymał się wzrost spożycia publicznego - powiedziała.

- Popyt krajowy ma pozytywny wpływ, głównie za sprawą popytu konsumpcyjnego. Należy spodziewać się, że eksport netto miał neutralny wpływ na wzrost gospodarczy w III kwartale - dodała.

Produkt Krajowy Brutto wyrównany sezonowoGUS

Zgodnie z wcześniejszymi danymi urzędu statystycznego PKB niewyrównany sezonowo w II kwartale wzrósł o 3,1 proc., a w I kwartale o 3 proc.

Natomiast dane dotyczące PKB wyrównanego sezonowo mówią o wzroście w ujęciu rocznym o 3 proc. w II kwartale i 2,5 proc. w I. W odniesieniu do poprzedniego kwartału PKB wyrównany sezonowo wzrósł w drugim kwartale o 0,8 proc., a w pierwszym kwartale spadł o 0,1 proc.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock