TVN24 Biznes | Z kraju

Wielki bank zmienia prognozę wzrostu gospodarczego Polski

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp,kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Ignacy Morawski o prognozach dla polskiej gospodarki
Ignacy Morawski o prognozach dla polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/7
TVN24Ignacy Morawski o prognozach dla polskiej gospodarki

Eksperci banku Goldman Sachs obniżyli prognozę rocznego wzrostu gospodarczego w 2022 roku dla Polski do 3,9 procent. Wcześniej ekonomiści spodziewali się wzrostu o 5,9 procent. Zmiana ma związek z najnowszymi danymi dotyczącymi polskiego PKB.

W związku z publikacją danych dotyczących wzrostu gospodarczego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej za drugi kwartał, ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozę rocznego wzrostu w 2022 r. do 6,0 proc. dla Węgier (poprzednio: +5,4 proc.) i do 7,1 proc. dla Rumunii (poprzednio: +5,7 proc.). W przypadku Polski nastąpiła korekta prognoz w dół.

"Spodziewamy się zacieśnienia globalnych warunków finansowych"

"Jeśli chodzi o przyszłość, to spodziewamy się zacieśnienia globalnych warunków finansowych i spowolnienia popytu zewnętrznego, co z kolei wpłynie na niższą aktywność w drugiej połowie roku. Zanika pozytywny wpływ wynikający z normalizacji po pandemii, co prawdopodobnie również przyczyni się do spowolnienia wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisał Goldman Sachs w analizie.

Bank zwrócił uwagę, że w Polsce, która jest największą gospodarką regionu, Produkt Krajowy Brutto (PKB) skurczył się w II kwartale 2022 roku o 2,3 proc. w porównaniu do I kwartału 2022 roku. Analitycy Goldman Sachs nie spodziewali się tak dużego spadku - podali, że według konsensusu ekonomistów PKB Polski w II kwartale miał się skurczyć o 0,6 proc. kdk, z kolei analitycy GS przewidywali wzrost o 0,2 proc. kdk.

"Patrząc szerzej na wzrost, widzimy jednak bardziej jednolity obraz w całym regionie. Nasze Wskaźniki Bieżącej Aktywności pokazują, że chociaż wzrost jest nadal dodatni, aktywność słabnie" - napisali analitycy Goldman Sachs.

PKB w Polsce w 2022 roku

W środę Główny Urząd Statystyczny podał, że PKB Polski urósł w drugim kwartale 2022 roku o 5,3 procent, licząc rok do roku. W ujęciu kwartalnym spadł jednak aż o 2,3 procent. Dla porównania, w pierwszym kwartale tego roku polska gospodarka urosła o 8,5 procent rok do roku i o 2,5 procent kwartał do kwartału.

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w ujęciu kwartalnym Polska odnotowała najwyższy spadek PKB wśród państw Unii Europejskiej. W drugim kwartale Polska gospodarka skurczyła się o 2,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Spadek PKB odnotowano też w Łotwie (-1,4 proc.), Litwie (-0,4 proc.), i Portugalii (-0,2 proc.). Najwyższy wzrost PKB miała Holandia (o 2,6 proc.).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp,kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości