TVN24 Biznes | Z kraju

Polski PKB spadł mniej niż wcześniej podawano. "Niespodzianka"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczejTVN24
wideo 2/3
TVN24Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej

Produkt Krajowy Brutto Polski spadł w 2020 roku o 2,5 procent - wynika ze skorygowanych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wcześniej GUS podawał, że polska gospodarka skurczyła się w ubiegłym roku o 2,7 procent.

"Prezentowane dane o PKB i jego elementach za 2020 r. zostały zrewidowane, w stosunku do opublikowanych w dniu 22.04.2021 r. z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2020 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych opracowanych na potrzeby październikowej notyfikacji fiskalnej tego sektora" - napisał GUS w komunikacie.

Jak poinformował urząd, wartość PKB w cenach bieżących dla roku 2020 wyniosła 2,326 bln złotych. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Niespodzianka. Dane za 2021 rok będą też w naszej ocenie stopniowo rewidowane w górę" - napisali na Twitterze analitycy mBanku.

Prognozy agencji S&P

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 roku do 5,1 procent z 4,5 procent, a na 2022 rok obniżyła do 5,3 procent z 5,4 procent - wynika z raportu S&P z 27 września. 

"Zrewidowaliśmy naszą prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc., prognozę na 2022 r. pozostawiamy mniej więcej bez zmian na poziomie 5,3 proc. Spodziewamy się, że głównym motorem wzrostu w horyzoncie naszej prognozy będzie konsumpcja prywatna, wspierana przez silny rynek pracy i luźną politykę fiskalną. Ponadto wydatki w ramach programu Next Generation EU i Polskiego Ładu zwiększą inwestycje w nadchodzących latach" - napisano w raporcie.

PKB PolskiPAP

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości