Polska gospodarka hamuje. "Spowolnienie postępuje szybciej, niż się spodziewaliśmy"

Z kraju

Mateusz Morawiecki: polska gospodarka pędzi na pełnych obrotachCentrum Informacyjne Rządu
wideo 2/6

Polska gospodarka w 2019 roku wzrosła o 4,0 procent rok do roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Wynik ten jest poniżej wcześniejszych oczekiwań. Eksperci alarmują, że spowolnienie postępuje szybciej, niż się spodziewano.

Według opublikowanego w środę szacunku GUS, Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2019 r. o 4,0 proc. (5,1 proc. w 2018 r.). Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 4,2 proc. Popyt krajowy zwiększył się o 3,8 proc. (5,3 proc. w 2018 r.), a inwestycje były wyższe o 7,8 proc. (8,9 proc. w 2018 r.).

Optymizm ministra finansów

- Jestem optymistą, na ten rok mamy w planie 3,7-procentowy (wzrost PKB - red.) i będzie przynajmniej 3,7 procent - powiedział dziennikarzom w środę minister finansów Tadeusz Kościński.

Tadeusz Kościński powiedział, że "ciemne chmury", które kilka miesięcy temu widać było na horyzoncie, już się oddaliły. Wskazał m.in. na konflikt handlowy USA-Chiny czy brexit.

Zauważył, że jeśli chodzi o brexit, już wiele wiadomo. - Wszystko, co jest pewne, jest dobre dla biznesu, ponieważ pozwala przedsiębiorcom przygotować się do zmian - mówił.

Kościński przypomniał, że w tym roku obowiązuję okres przejściowy, więc w 2020 r. wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie będzie miało wpływu na polską gospodarkę.

Szef resortu finansów ocenił, że gospodarka naszego największego partnera handlowego - Niemiec - nie jest w złej kondycji.

Najwolniej od trzech lat

Według analityków Santander Bank Polska, szacunkowe dane GUS - zakładając brak rewizji danych za kwartały I-III - oznaczają, że w ostatnim kwartale 2019 r. gospodarka rozwijała się w tempie ok. 3 proc. - najwolniej od IV kwartału 2016 r.

"Oznacza to, że spowolnienie postępuje szybciej niż się spodziewaliśmy. Znacznym rozczarowaniem były dane o konsumpcji prywatnej, które sugerują, że w IV kwartale ta kategoria przyrosła tylko o 3,5 proc. rok do roku" - napisali analitycy.

"Wzrost w pierwszej połowie roku w zasadzie stabilizował się na wysokim poziomie, ale silniejsze spowolnienie nastąpiło w 4 kwartale 2019" - napisali w komentarzu Rafał Benecki i Jakub Rybacki z banku ING.

W 2020 r. wzrost PKB, jak prognozują, spowolni do około 3 proc. rdr. "Mocne osłabienie tempa PKB w 4 kwartale 2019 r., szczególnie kolejny sygnał wskazujący, iż gospodarstwa domowe zaczęły więcej oszczędzać, sugeruje ryzyko niskiego wzrostu w całym 2020 roku" - ocenili.

Eksperci mBanku w swoich prognozach idą krok dalej. Ich zdaniem PKB Polski w 2020 roku wyniesie 2,8 proc.

Natomiast analitycy Pekao są zdania, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 3,4 proc.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock