"Pojawia się pytanie, kto popełnił błąd". Rządowa usługa do poprawy

Z kraju

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa o usłudze Twój e-PITtvn24
wideo 2/4

Niestety okazało się, że były pewne niedociągnięcia, które są naprawiane - ocenił gość programu "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Robert Siudak, ekspert do spraw bezpieczeństwa z Instytutu Kościuszki, komentując informację resortu finansów o zmianach w logowaniu do usługi Twój e-PIT. Jak mówił, "pojawia się pytanie, kto i na którym etapie projektowania tej aplikacji popełnił błąd".

- Nagle okazało się, że nie tylko my jako podatnicy, ale także osoba posiadająca określone dane, może z tego (logowania i edycji zeznania PIT - red.) skorzystać - zwracał uwagę Siudak.

Ekspert zastanawiał się także, dlaczego Ministerstwo Finansów od samego początku nie wskazało profilu zaufanego jako jedynej opcji logowania do usługi.

- Tu znowu jest balans między użytecznością a bezpieczeństwem, bo jednak profil zaufany ma dopiero ponad 2 miliony obywateli (2,7 mln - red.). Wciąż to nie jest tylu obywateli, którzy składają PIT - dodał Robert Siudak.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało we wtorek, że w ciągu czterech dni od uruchomienia usługi, profil zaufany założyło ponad 90 tys. osób.

Ministerstwo poprawia Twój e-PIT

Uruchomiona 15 lutego br. usługa Twój e-PIT pozwala skorzystać z rozliczenia podatkowego przygotowanego przez fiskusa. Podatnik musi je jedynie zaakceptować poprzez stronę www.podatki.gov.pl.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że Twój e-PIT umożliwia dostęp do tajemnic skarbowych np. pracodawcy podatnika. Czytelnicy gazety alarmowali, że pracodawca może w prosty sposób sprawdzić, czy jego pracownik ma inne źródła dochodu, komu przekazuje 1 proc. podatku, ale także wprowadzić zmiany w deklaracji przygotowanej przez fiskusa. "Od dzisiaj usługa Twój e-PIT została rozszerzona o dodatkowy element autoryzacyjny. W najbliższych dniach zostanie również rozszerzona o nowe funkcjonalności: historię logowania oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi" - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. MF wyjaśniło, że aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi) podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 r. - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji podatnik zobaczy swoje rozliczenie. "W najbliższych dniach usługa Twój e-PIT zostanie rozszerzona o historię logowania, która pozwoli użytkownikowi zobaczyć wszystkie próby wejścia do systemu. Informacje będą zawierać m.in. dokładne daty i czas oraz sposób i miejsce (region, miasto), z którego nastąpiło logowanie" - dodało MF. Ponadto podatnicy będą mieć również możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Audyt bezpieczeństwa

Ministerstwo zapewniło, że usługa Twój e-PIT przed wdrożeniem przeszła pozytywnie audyt bezpieczeństwa teleinformatycznego danych zgromadzonych w tym systemie. Są one bezpieczne, co zostało potwierdzone przez specjalistyczny podmiot zewnętrzny. W środę prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych dr Edyta Bielak-Jomaa zwróciła się do minister finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o wyjaśnienie, "czy rzeczywiście pracodawcy są w stanie zalogować się do usługi Twój e-PIT na dane pracownika i sprawdzić dane przekazane przez innych płatników".

W piśmie do MF prezes UODO napisała, że w związku z przygotowaniem i udostępnieniem przez Krajową Administrację Skarbową platformy Twój e-PIT, powzięła informację "o możliwości zaistnienia zagrożenia dostępu przez osoby nieupoważnione do danych osobowych podatników".

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP