"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane

[object Object]
Ekspert o automatycznym rozliczeniu PIT-ów przez fisksusaTVN24 BiS
wideo 2/5

Około 16 milionów - tyle PIT-ów złożono przez internet w rozliczeniu podatkowym za 2018 rok - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jak podkreślono, to rekordowy wynik, który jest o prawie 5 milionów wyższy niż w zeszłym roku. Ze wstępnych danych wynika, że około 2,2 miliona deklaracji w tym roku zostało zaakceptowanych automatycznie przez fiskusa.

Ministerstwo Finansów podało, że według wstępnych danych, w 2019 roku padł nowy rekord złożonych elektronicznych deklaracji - około 16 milionów. Rok wcześniej było to prawie 11,4 miliona.

Zdaniem resortu finansów tak dobry wynik to zasługa nowej usługi - Twój e-PIT, którą MF po raz pierwszy uruchomiło w tym roku. Przy jej pomocy Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38.

Według informacji podanych przez resort na Twitterze około 2,2 mln PIT-ów zostało zaakceptowanych przez fiskusa automatycznie (podatnik nie zaakceptował do 30 kwietnia elektronicznej wysyłki deklaracji). Ministerstwo zastrzega jednak, że ostateczne dane będą znane za około dwa tygodnie, ponieważ deklaracje złożone w ostatnich dniach kwietnia w formie papierowej mogły jeszcze nie dotrzeć do urzędów skarbowych.

Samodzielnie wypełnione zeznania mają pierwszeństwo nad deklaracją automatycznie zaakceptowaną w usłudze Twój e-PIT. Trzeba więc poczekać, aż wszystkie wysłane dokumenty dotrą do urzędów skarbowych.

PIT przez internet

"W tym roku nasze systemy przyjęły około 16 mln elektronicznych deklaracji PIT. To absolutny rekord, o prawie 5 milionów więcej niż w ubiegłym roku (wzrost o 40 procent). Cieszę się, że Polacy tak chętnie rozliczają się elektronicznie. Jeszcze bardziej cieszy mnie jednak tak duże zainteresowanie nową usługą Twój e-PIT, za pośrednictwem której zostało złożonych prawie 7 milionów deklaracji. Wyniki te jednoznacznie pokazują, że przygotowaliśmy prostą, przyjazną i przejrzystą usługę" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister finansów Teresa Czerwińska.

Ministerstwo przypomina, że w tym roku akcja składania rocznych zeznań podatkowych rozpoczęła się 15 lutego 2019 roku, czyli od startu usługi Twój e-PIT. Według MF skorzystanie z niej pozwoliło podatnikom zaoszczędzić czas, zagwarantowało bezpieczeństwo i usunęło ryzyko spóźnienia ze złożeniem rozliczenia (przy braku aktywności podatnika e-PIT został uznany za złożony). Skorzystanie z Twojego e-PIT-a pozwoliło też na szybszy zwrot podatku - 45 dni, zamiast trzech miesięcy. Dodano, że w ramach kampanii fiskus przygotował jeszcze inne udogodnienia dla podatników, aby wesprzeć ich przy składaniu rocznych zeznań. Wskazano, że 75 punktów w galeriach handlowych odwiedziło blisko 7 tysięcy podatników. Ponadto została uruchomiona strona podatki.gov.pl, na której znalazły się między innymi Twój e-PIT, formularze, broszury, instrukcje i wszystkie informacje potrzebne do złożenia deklaracji. Poza tym infolinię Krajowej Informacji Skarbowej rozbudowano o nową opcję. W urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do Portalu Podatkowego. "Osoby które nie mają internetu w domu albo nie wiedziały jak korzystać z usługi Twój e-PIT, mogły przyjść do urzędu skarbowego i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla nich przygotowano" - napisano. Ministerstwo podkreśliło, że od 2020 roku usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla osób, które składają PIT-36, PIT-36L i PIT-28.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości