Fiskus masowo rozlicza PIT. Ministerstwo podaje najnowsze dane

Z kraju

Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/4

Ponad 500 tysięcy rozliczeń złożono za pośrednictwem usługi Twój e-PIT - poinformowała we wtorek minister finansów profesor Teresa Czerwińska. Towarzyszy temu wyraźny wzrost liczby profili zaufanych. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że tylko w ciągu czterech dni przybyło ich ponad 90 tysięcy.

O północy z czwartku na piątek na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W ramach tej usługi urząd skarbowy przygotował i udostępnił roczne zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według zeznania PIT-37 i PIT-38.

Podatnik może wybrać, czy chce skorzystać z zeznania przygotowanego przez administrację skarbową, czy samodzielnie złożyć zeznanie. Zeznanie podatkowe będzie dostępne na Portalu Podatkowym od 15 lutego do 30 kwietnia br.

Zachętą dla elektronicznego rozliczenia z fiskusem jest krótszy niż w przypadku złożenia papierowego PIT czas zwrotu podatku - zamiast 90 jest to 45 dni.

Wzrost liczby profili zaufanych

Aby sprawdzić przygotowane rozliczenie, trzeba się zalogować. Do wyboru są dwie drogi, jedną z nich jest zalogowanie właśnie przez profil zaufany. Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Cyfryzacji, tylko przez cztery dni profil zaufany przybyło 92 608 nowych użytkowników.

"Już w dniu uruchomienia usługi, w piątek 15 lutego, profil zaufany założyło niemal 32 tysiące osób (31 625). W weekend zainteresowanie nie malało. W sobotę przybyło 14 473 nowych użytkowników profilu, a w niedzielę – 19 714. Poniedziałek to kolejny świetny dzień dla profilu zaufanego – założyło go 26 796 osób" - czytamy w komunikacie. W sumie z Profilu Zaufanego korzysta już 2 743 020 Polaków.

"Profil Zaufany przydaje się. Wie o tym coraz więcej osób. A my pracujemy nad tym, by przygotować dla nich coraz więcej e-usług, do których kluczem dostępu jest właśnie Profil Zaufany. Polacy, między innymi dzięki pismu ogólnemu, już dziś większość urzędowych spraw mogą załatwić przez internet. Naszym celem jest, by mogli załatwić wszystkie" - powiedział, cytowany w komunikacie, minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Twój e-PIT krok po kroku

Ministerstwo Finansów opublikowało także film instruktażowy, w którym pokazano między innymi jak działa Twój e-PIT oraz jak się zalogować do usługi:

Twój e-PIT - film instruktażowy Ministerstwa FinansówYouTube - MinisterstwoFinansow

Jak założyć?

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis - można dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów.

Profil zaufany można założyć przez internet na dwa sposoby: za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym.

W przypadku pierwszej opcji można założyć go i potwierdzić w pełni online, we wszystkie dni w tygodniu. Warunkiem jest posiadanie konta w jednym z banków: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub konta na platformie Envelo. W systemie bankowości elektronicznej banku należy wypełnić formularz o założenie profilu zaufanego. Operację potwierdza się bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy jest zaś wysyłane potwierdzenie założenia konta.

W przypadku drugiej opcji, by założyć profil zaufany należy wejść na stronę www.pz.gov.pl. Tam wybieramy możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w punkcie potwierdzającym, na odwiedzenie takiego punktu mamy 14 dni od złożenia wniosku. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w całej Polsce funkcjonuje niemal 1,5 tysiąca takich punktów. To między innymi urzędy skarbowe, inspektoraty ZUS, banki, urzędy miejskie czy wojewódzkie, a także poczty.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl