Czy trzeba rozliczyć umorzoną część kredytu frankowego? Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Prezes NBP Adam Glapiński o notowaniach złotego (wypowiedź z 10 listopada 2022)
Prezes NBP Adam Glapiński o notowaniach złotego (wypowiedź z 10 listopada 2022)
TVN24
TVN24Prezes NBP Adam Glapiński o notowaniach złotego (wypowiedź z 10 listopada 2022)

Umorzonej części kredytu frankowego, wziętego na kupno mieszkania lub domu, nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu podatkowym PIT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

"Umorzonej kwoty zobowiązania nie trzeba będzie uwzględniać w rocznym zeznaniu PIT, bowiem zasadą jest, że w zeznaniu podatkowym nie wykazuje się dochodów zwolnionych z opodatkowania" - przekazał resort finansów w informacji przesłanej Polskiej Agencji Prasowej.

Umorzenie części kredytu frankowego a PIT

"Ponadto na banku, który umorzył zobowiązanie, z uwagi na zaniechanie poboru podatku, nie ciąży obowiązek sporządzenia i przekazania (urzędowi skarbowemu i podatnikowi) rocznej informacji PIT-11" - dodano.

Do końca tego roku obowiązuje rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym. Jednocześnie resort już przygotował projekt zmiany tego rozporządzenia, który wydłuża zaniechanie poboru podatku do końca 2024 roku.

Jak wcześniej informował MF, zaniechanie poboru podatku w praktyce oznacza dla podatników zwolnienie od podatku umorzonych przez banki kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu.

Zaniechanie poboru podatku ma, według resortu, zachęcić zarówno banki, jak i kredytobiorców do zawierania ugód mających na celu restrukturyzację kredytów frankowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości