Z kraju

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT-ów. Jaka kara grozi za spóźnienie?

Z kraju

Aktualizacja:
PIT 2015. Jaka grzywna za spóźnienie?
TVN24 BiSPIT 2015. Jaka grzywna za spóźnienie?

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jaką? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Termin złożenia zeznania podatkowego za 2014 rok upływa o północy 30 kwietnia 2015 r. Mecenas Renata Kabas-Komorniczak z Kancelarii Rödl & Partner przypomina, że za brak złożenia zeznania podatkowego w terminie grozi nam m.in. grzywna.

Kosztowne spóźnienie

- Teoretycznie może to być nawet bardzo wysoka grzywna. To jednak zależy od kwoty podatku, która może zostać uszczuplona lub jest uszczuplona przez niezłożenie deklaracji - tłumaczy Renata Kabas-Komorniczak. - Jeżeli osoba sprawcy, a także okoliczności popełnienia czynu nie budzą żadnych wątpliwości, to w takiej sytuacji Urząd Skarbowy występuje jako organ podatkowy nakładający mandat karny. Ten mandat karny może wynieść minimalnie 175 zł, a maksymalnie 3,5 tys. złotych - wyjaśnia mecenas. Ekspertka przypomina, że grzywna może być też nałożona w postępowaniu nakazowym przez sąd. - Wtedy może wynieść od 175 zł do 17,5 tys. złotych. Natomiast jeżeli sąd wyda wyrok w postępowaniu sądowym, to może być to 35 tys. złotych - wylicza mecenas. Jeżeli podatek, który powinniśmy zapłacić jest wyższy niż 8750 złotych, to niezłożone na czas zeznanie podatkowe jest przestępstwem skarbowym.

Bez kary?

Renata Kabas-Komorniczak radzi, aby złożyć choćby jakiekolwiek zeznanie podatkowe, bo w kolejnym terminie można dokonać korekty. - Złożenie czynnego żalu skarbowego sprawia, że można uniknąć kary za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Jeżeli zostanie uznany, to nie będzie się wiązać z karami - dodaje mecenas.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl,

Raporty:
Pozostałe wiadomości