TVN24 Biznes | Z kraju

PiS chce wyższego dodatku osłonowego

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Gronkiewicz-Waltz o inflacji: Rząd próbuje mu pomóc prezesowi NBP przez zamrożenie pewnych cen. To pachnie socjalizmem
Gronkiewicz-Waltz o inflacji: Rząd próbuje mu pomóc prezesowi NBP przez zamrożenie pewnych cen. To pachnie socjalizmemTVN24
wideo 2/6
TVN24Gronkiewicz-Waltz o inflacji: Rząd próbuje mu pomóc prezesowi NBP przez zamrożenie pewnych cen. To pachnie socjalizmem

Dodatki osłonowe mają być wyższe - tak wynika z poprawki Prawa i Sprawiedliwości do ustawy wprowadzającej tak zwaną tarczę antyinflacyjną. Łączne wydatki na świadczenie w przyszłym roku wzrosną przez to do 4,7 miliarda złotych.

Dodatek osłonowy zwiększony

Poprawkę dotyczącą wzrostu kwoty dodatku w imieniu klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożył Krzysztof Tchórzewski.

- Mimo że została przeprowadzona dosyć wnikliwa analiza tej ustawy, to zauważyliśmy jeszcze konieczność wniesienia znaczącego uzupełnienia. Zgłaszam dodatkową poprawkę do projektu ustawy, żeby dodatek osłonowy (był - red.) w powiększonej wielkości do 500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 750 zł na gospodarstwo domowe składającego się z dwóch do trzech osób, 1062,50 zł dla czterech i pięciu osób i najwyższy, powyżej sześciu osób - 1437,50 - powiedział Tchórzewski.

Obecnie projekt przewiduje cztery stawki rocznego dodatku osłonowego: dla gospodarstwa domowego prowadzonego przez osobę samotną – 400 zł, dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 600 zł, dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 850 zł i dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1150 zł.

Jak mówił, ta zmiana ma na celu ochronę gospodarstwa domowego zagrożonego ubóstwem energetycznym ze względu na bardzo dynamiczny wzrost cen węgla zarówno na globalnym oraz na krajowym rynku w bieżącym roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego, ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania - dodał.

W rządowym projekcie założono, że maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na dodatki osłonowe w 2022 r. ma wynieść 4,1 mld zł, po zmianach to 4,7 mld. Środki na wypłatę dodatków będą pochodzić z budżetu państwa i ze sprzedaży (w drodze aukcji) uprawnień do emisji CO2.

Dodatek osłonowy jest jednym z elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej. Zgodnie z projektem ma przysługiwać osobom, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Michał Krawczyk (KO): dodatek zostanie natychmiast zjedzony przez inflację

Przemawiając w imieniu klubu KO, poseł Michał Krawczyk powiedział, że dodatek nie przyczyni się do spadku inflacji. - On stanowić będzie dodatkowy dochód dla mniej zamożnych, ale natychmiast zostanie zjedzony przez inflację, bo nie walczycie z przyczyną inflacji, tylko z objawami, a to za mało - mówił.

Poseł skrytykował przyjętą podczas posiedzenia sejmowych komisji poprawkę, która przewiduje, że mieszkańcy będą musieli złożyć wnioski o wsparcie do 31 stycznia 2022 r. - To jest niewykonalne ze względu na krótki termin, bo ta ustawa jeśli dziś zostanie przyjęta, to jeszcze trafi do Senatu, podpisać będzie ją będzie musiał prezydent i jeszcze rady gminy będą musiały w tej spawie podjąć odpowiednie uchwały, a potem powiadomić mieszkańców. Na to wszystko jest za mało czasu do końca stycznia - powiedział Krawczyk.

Adrian Zandberg z Lewicy podkreślił w Sejmie, że pomoc jest konieczna, bo wskaźniki ubóstwa rosną, złożył też poprawkę w imieniu klubu Lewicy, aby dodatki osłonowe przewidziane w projekcie wypłacić szybciej.

Z kolei Andrzej Grzyb z Koalicji Polskiej mówił w czwartek, że klub popiera całą ideę pomocy, ale proponuje, aby poszerzyć grono odbiorców wsparcia.

- Proponujemy, żeby było też zróżnicowanie beneficjentów co do ilości członków z rodziny - powiedział Grzyb. Również jego zdaniem przyjęty termin składania wniosków o pomoc do 31 stycznia 2022, jest za krótki i należy rozważyć jego przedłużenie o co najmniej miesiąc.

Michał Urbaniak z Konfederacji wskazał podczas dyskusji, że źródłem inflacji jest m.in europejski Zielony Ład i opłaty za emisję. Złożył on poprawkę dotyczącą kwestii budżetowania tego wsparcia. Jak tłumaczył, chodzi o prawie 7 mld zł z opłat za emisję, "które nie wiadomo, gdzie mogą pójść w budżecie" - dodał.

Mirosław Suchoń z koła Polska 2050 wskazał, że projekt nie zatrzyma drożyzny, bo silnym impulsem do wzrostu cen będzie Polski Ład, który wchodzi w życie od stycznia. - Wnosimy o to, żeby odłożyć wejście w życie Polskiego Ładu o co najmniej rok - powiedział.

Anna Moskwa: przygotowany jest już wzór wniosku o świadczenie

Odpowiadając na pytania posłów minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przypomniała, że dodatek osłonowy jest częścią całej tarczy antyinflacyjnej w skład której wchodzi też obniżenie VAT-u, akcyzy na gaz, na ciepło i na energię.

- Jeżeli te wszystkie instrumenty dodamy do siebie, będzie to cały pakiet 10-miliardowej tarczy antyinflacyjnej docierającej do wszystkich obywateli Polski - powiedziała.

Z wypowiedzi Moskwy wynika, że przygotowany został już wzór wniosku, który trzeba będzie złożyć, aby ubiegać się o wsparcie. Minister dodała, że zostanie on opublikowany w formie rozporządzenia. Poinformowała też, że będą prowadzone szkolenia dla samorządów w sprawie dodatków, oraz ogólnopolskie i lokalne akcje informacyjne skierowane do obywateli.

Projekt skierowany został do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości