Z kraju

Prezesi stracą "spadochrony". PiS chce wprowadzić 65 proc. podatek od odprawy

Z kraju

tvn24Nowela o podatku PIT w czwartek pojawiła się na stronie Sejmu

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie projekt ustawy, który wprowadzi wysoki podatek od odpraw wypłacanych menadżerom spółek należących do spółek Skarbu Państwa. Projekt noweli pojawił się na stronie Sejmu w środę wieczorem, w czwartek ma odbyć się jego pierwsze czytanie. Ustawa w takim brzmieniu miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Według autorów noweli, projekt zmierza do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.

W projekcie znalazły się dwa punkty. Pierwszy dotyczy zakazu konkurencji. W pierwszym przypadku bardzo wysoką stawką PIT zostaną objęte zakazy dłuższe niż 12 miesięcy. A każda złotówka wypłacona ponad ten okres zostanie obłożona podatkiem w wysokości 65 proc.

Punkt drugi de facto ma uderzyć w osoby, które w umowach mają zapis o wysokich odprawach, przekraczających trzy miesięczne pensje. W takim wypadku należna odprawa, powyżej wymienionego okresu, również zostanie objęta 65 proc. podatkiem. Jak wyjaśniają autorzy projektu, jest to spójne z tzw. ustawą kominową, która zakazuje przyznawania odpraw wyższych niż trzykrotność wynagrodzenia.

Oznacza to, że odchodzący prezes może otrzymywać wynagrodzenie - za niepodejmowanie pracy u konkurencji - przez dwanaście miesięcy oraz odprawę w wysokości trzech miesięcznych pensji.

- Projekt ustawy zmierza do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłyniecie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Według projektu nowela ustawa miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku.

Zobacz cały projekt.

- W kontraktach (prezesów i zarządów - red.) pozapisywane są ogromne kwoty, czasem milionowe. Ponieważ nie można cofnąć podpisanych umów, to trzeba to opodatkować. Chociaż tyle możemy zrobić - powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Wysokie odprawy i odszkodowania dla zarządów spółek SP uznał za "skandaliczne".

Kaczyński dał sygnał

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wystąpił w środowej debacie nt. expose Beaty Szydło, podkreślił, że w Polsce "nie jest dobrze" z równością wobec prawa. To należy zmienić - dodał i przedstawił m.in. propozycję opodatkowania odpraw i obniżenia pensji w spółkach Skarbu Państwa. Według Kaczyńskiego, przed Polską stoją dwa główne wyzwania: odnowa i konsolidacja wspólnoty narodowej oraz dokonanie skoku cywilizacyjnego. Postawił pytanie, czy to, co powiedziała premier Beata Szydło w trakcie expose, jest właściwą odpowiedzią na te wyzwania. - Sądzę, że jeśli chodzi o konsolidację i odnowienie wspólnoty narodowej, odpowiedź musi być pozytywna. Tak, mamy do czynienia z przedstawieniem programu, który temu celowi odpowiada - ocenił. W ocenie Kaczyńskiego wspólnota narodowa musi być wspólnotą obywatelską. - Taka jest polska tradycja. Wspólnota obywatelska to nie tylko wybory, to nie tylko procedury z tym związane. To ciągła rozmowa ze społeczeństwem - zaznaczył. - Pani premier przedstawiła wolę, nawet plan tego rodzaju rozmowy. Jest do takiej rozmowy szczególnie predestynowana - powiedział Kaczyński. Zaznaczył też, że wspólnota musi opierać się na pamięci historycznej, na świadomości wartości, które ją łączą. - Zmiany, które zostały tutaj zaproponowane w polityce oświatowej, kulturalnej z całą pewnością na tą potrzebę odpowiadają - powiedział. Dodał także, że wspólnota musi być skonsolidowana poprzez solidarność. "Solidarności nie ma bez sprawiedliwości. Sprawiedliwość dotyczy dystrybucji dóbr i równości wobec prawa. Zapowiedzi reform wymiaru sprawiedliwości są z cała pewnością odpowiedzią na tę potrzebę. Dzisiaj z równością wobec prawa jest w Polsce bardzo niedobrze" - powiedział prezes PiS. Mówił też o programie społecznym przedstawionym przez Szydło i wsparciu dla tej części społeczeństwa, "której jest gorzej". Kaczyński mówił również o sprawach nie przedstawionych w wystąpieniu Szydło. - Wysokie opodatkowanie odpraw czy obniżenie pensji w spółkach należących do Skarbu Państwa. Tego rodzaju sprawiedliwość jest potrzebna - podkreślił Kaczyński.

Intensywne 100 dni. Zobacz, co obiecał rząd:

Intensywne 100 dni. Zobacz, co obiecał rząd
Intensywne 100 dni. Zobacz, co obiecał rządTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości