PIR będzie zarządzał funduszami. Projekt coraz bliżej

Z kraju

pir.plCelem programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych

W drugim kwartale 2015 r. powinien być gotowy projekt ufunduszowienia Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR), po przekształceniu spółka będzie zarządzać funduszami – poinformował w środę minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Jak przekonuje resort skarbu, ufunduszowienie działalności PIR pozwoli na optymalne wykorzystanie posiadanych przez spółkę środków.

"W przyszłości umożliwi wejście kapitałowe inwestorów zewnętrznych do utworzonych funduszy, co zwiększy ilość środków, które będą mogły być przeznaczone na rozwój infrastruktury w Polsce" - czytamy w informacji MSP.

Finansowanie dużych projektów

Spółka skarbu państwa Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR) realizuje część kapitałową programu Inwestycje polskie, część dłużno-gwarancyjną realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Od początku br. PIR-em zarządza nowy prezes Jerzy Góra. Jak mówił niedawno Karpiński, MSP zakłada, że w 2015 r. wartość projektów, w które będzie zaangażowany PIR sięgnie 10 mld zł. W związku z tym, szef MSP spodziewa się, że będzie potrzebne dokapitalizowanie programu Inwestycje polskie. Resort przypomniał w środę, że w ramach zarządzanych przez PIR funduszy będzie funkcjonował m.in. Fundusz Infrastruktury Samorządowej (FIS). Celem FIS jest wsparcie finansowania infrastrukturalnych inwestycji potrzebnych w województwach, powiatach i gminach. Fundusz ma być narzędziem zapewniającym samorządom współfinansowanie niezbędne dla inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy wydatkowania środków UE na lata 2014-2020.

Szersze działanie

Jak podkreśla MSP, w odróżnieniu od dotychczasowych form finansowania infrastruktury w ramach programu Inwestycje polskie, FIS będzie mógł obejmować akcje i udziały w istniejących spółkach komunalnych. - Fundusz Infrastruktury Samorządowej zacznie działać już w I kwartale 2015 r. Liczymy na to na to, że samorządy zaczną korzystać z oferty finansowania dostępnej w jego ramach. Fundusz umożliwi realizację wielu lokalnych projektów inwestycyjnych, które wpłyną na poprawę jakości życia lokalnych społeczności bez zwiększania zadłużenia sektora samorządowego - powiedział cytowany w środowej informacji resortu Karpiński. Ministerstwo przypomniało, że Inwestycje Polskie finansują największe projekty, takie jak budowa nowych elektrowni i autostrad oraz mniejsze, ale ważne dla lokalnej społeczności. "Inwestycje Polskie to dziś 89 (podpisanych - red.) umów o wartości 21,3 mld zł. Od końca września w ramach programu zostały zawarte 23 umowy o wartości 4,5 mld zł. W tym okresie w ramach Inwestycji Polskich udzielony został kredyt terminowy do 256 mln zł dla Grupy Azoty. Pieniądze umożliwią sfinansowanie budowy nowej elektrociepłowni" - wymieniło MSP. Dodało, że w ramach programu Inwestycje Polskie m.in. spółka PGE dostała kredyt o wartości 1 mld zł na rozbudowę i modernizację mocy wytwórczych, a w sumie PGE ma przeznaczyć na ten cel 30 mld zł do 2020 r.

Dzięki programowi Inwestycje Polskie poprawią się m.in. warunki mieszkaniowe studentów z akademików Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wartość projektu to 100 mln zł. Program Inwestycje Polskie sfinansuje także przebudowę dawnego DH Smyk położonego w centrum Warszawy. Dzięki temu zabytkowy budynek odzyska dawną świetność oraz funkcje komercyjne i społeczne - zaznaczył resort skarbu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pir.pl