Z kraju

Zmiany w resorcie finansów. Są nowi wiceministrowie

Z kraju

tvn24Jadwiga Emilewicz powołana na stanowisko wicepremiera

Piotr Patkowski został powołany na wiceministra finansów i Głównego Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych - poinformował resort finansów. Z kolei wiceszefem Krajowej Administracji Skarbowej i wiceministrem finansów została Anna Chałupa. Powołania zaczęły obowiązywać 16 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Resort poinformował też, że od 15 kwietnia tego roku w resorcie swoje funkcje przestali pełnić podsekretarze stanu Leszek Skiba i Tomasz Słaboszowski.

- Dziękuję ministrom Skibie i Słaboszowskiemu za dotychczasową pracę na rzecz Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Życzę wielu sukcesów na nowej drodze zawodowej. Ich zastępcom gratuluję. Nowe zadania wiążą się z wieloma wyzwaniami, ale też, o czym jestem przekonany, przyniosą dużo satysfakcji z pracy na rzecz finansów publicznych – powiedział cytowany w komunikacie resortu szef MF Tadeusz Kościński.

Doradca premiera

Jak poinformowało ministerstwo finansów, Piotr Patkowski ukończył studia na kierunku prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest wiceprzewodniczącym rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i w Gabinecie Politycznym ówczesnego wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Następnie był doradcą premiera Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na początku 2020 r. został mianowany Koordynatorem Oceny Skutków Regulacji.

Wątpliwości niektórych polityków opozycji budzi wiek Patkowskiego. Nowy wiceszef resortu finansów nie ukończył jeszcze 30. roku życia (rocznik 1991)

"Czy w wieku 28 lat można być takim ekspertem w dziedzinie finansów, z doświadczeniem i dorobkiem zawodowym, który uzasadniałby powołanie na stanowisko wiceministra finansów? Czy w czasach kryzysu ekonomicznego wywołanego #koronawirus ta nominacja Was uspokoiła?" - zapytała na Twitterze Katarzyna Lubnauer z KO.

"Kiedyś funkcje odpowiedzialnego na budżet pełniła legendarna Minister Suchocka-Roguska, potem Minister Majszczyk. Wyjątkowe osoby, które służyły Polsce i wielu rządom. Ten młodzieniec zajmie ich miejsce. A przy okazji-Od kilku lat, prawie nikt w Polsce nie zna Ministra Finansów" - to z kolei wpis posła KO Cezarego Tomczyka.

Warto jednak zwrócić uwagę, że Patkowski nie jest jedynym tak młodym politykiem w rządzie. Jego rówieśnikiem jest Michał Woś, który sprawuje funkcję ministra środowiska. Komentując nominację Patkowskiego napisał na Twitterze, że "osób przed 30. w rządzie już trochę było".

Wiceminister i wiceszefowa KAS

Anna Chałupa to absolwentka ekonomii (specjalność Ekonomia Menedżerska) oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Rachunkowość i Podatki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

W latach 2013-2018 była audytorem wewnętrznym, a następnie dyrektorem finansowym w spółce prawa handlowego. Jednocześnie pełniła funkcję prokurenta (2014-2018). Od lipca 2018 r. była dyrektorem Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu.

Autor: mp/ToL / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości