Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

[object Object]
Piotr Krupa, prezes firmy KRUK zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca RokuTVN24 BiS
wideo 2/3

Zaczynałem mając 1600 złotych, to były pieniądze z wesela, które nam z żoną zostały - opowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" o pierwszych krokach w biznesie Piotr Krupa, założyciel firmy windykacyjnej KRUK S.A. i zwycięzca konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2017. O swoim biznesie mówi: wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT WYNIKÓW KONKURSU NA PRZEDSIĘBIORCĘ ROKU

Czym zasłynął Przedsiębiorca Roku 2017? Od podstaw stworzył międzynarodowe przedsiębiorstwo, które zarządza wierzytelnościami. KRUK S.A. działa w dziewięciu krajach europejskich i zatrudnia prawie 3 tys. osób. Od 2011 roku spółka jest notowana na GPW. Strategia KRUK S.A. oparta jest na podejściu do klienta i pomocy osobom zadłużonym w wychodzeniu z długów. Motto Piotra Krupy brzmi: "traktuj ludzi tak, jak sam chciałbyś być traktowany w ich sytuacji". Jury uhonorowało Piotra Krupę tytułem EY Przedsiębiorca Roku 2017 za "stworzenie europejskiego lidera w trudnym sektorze rynku finansowego".

- Wiemy, że ludzie są uczciwi, nikt nie oczekuje, że będzie mu coś darowane, ale chce znaleźć po drugiej stronie zrozumienie, radę, jak się z tego problemu wykaraskać. I cały nasz model sprowadził się do tego: "wyjdziemy ci na przeciw" - wyjaśniał Piotr Krupa podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie Przedsiębiorca Roku 2017. Kolejna zasada to: "potraktujemy cię, jak sami byśmy chcieli być potraktowani, gdy będziemy mieli długi" - kontynuował prezes KRUK S.A. - I to jest ten model biznesowy, i to działa - mówił w TVN24 BiS.

Pionier nowych rozwiązań

Piotr Krupa zwyciężył także w kategorii Produkcja i Usługi, w której jury wyróżniło go "za rewolucyjną zmianę modelu biznesowego, dzięki której firma stała się pionierem nowych rozwiązań w skali międzynarodowej".

- Powiedzieliśmy (do dłużników - red.): "rozłożymy wam długi na raty, takie możliwe do spłaty, co możemy więcej zrobić?"- mówił Krupa.

Pytany o sukces firmy, Krupa odpowiada: - Firma jest rentowna, działa w kilku krajach, rozkładamy długi na raty w Niemczech, w Czechach, na Słowacji, w Rumunii, Hiszpanii, we Włoszech, no i oczywiście w Polsce. Okazuje się, że to co wymyśliliśmy, to prokonsumenckie, prougodowe podejście - wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami.

- Jeden z przedsiębiorców wymyślił kiedyś kolorowe komputery, okazało się, że to wielka innowacja. Tak samo my - dodał.

O początkach w biznesie Krupa opowiadał: - Pochodzę z malutkiego miasteczka, niedaleko Wrocławia, ze Szczawna Zdroju. Jestem z dalekiej prowincji, zaczynałem mając 1600 złotych, to były pieniądze z wesela, które nam zostały z żoną. Pierwszy poważny wydatek z tych pieniędzy to było 724 złote na ZUS kilka dni po założeniu firmy. Ale tak naprawdę bardzo wierzę w to, co robimy, pomagamy od lat spłacać długi - mówił w TVN24 BiS.

Piotr Krupa będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur of the Year, który rozstrzygnie się w czerwcu przyszłego roku w Monako. O tytuł najlepszego przedsiębiorcy globu Polak będzie rywalizował ze zwycięzcami lokalnych edycji konkursu z ponad 60 państw świata.

Autor: ps/dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24bis

Pozostałe wiadomości