Polska sieć sklepów znalazła inwestora z Afryki

TVN24 Biznes

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

SPAR Group chce zainwestować w sieć detaliczną Piotr i Paweł - poinformowano w piątkowym komunikacie. Umowa między stronami zostanie podpisana w ciągu najbliższych tygodni, a następnie zostanie złożony wniosek do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak czytamy w komunikacie, szczegółowe informacje zostaną przekazane po zatwierdzeniu inwestycji przez prezesa UOKiK.

O tym, że SPAR Group chce zainwestować w sieć Piotr i Paweł branżowe media pisały od kilku tygodni.

Jak podano w komunikacie, SPAR to największa dobrowolna organizacja handlowa na świecie, zrzeszająca niezależnych detalistów i hurtowników. "Celem SPAR Group Ltd. jest zapewnienie struktury i siły nabywczej niezależnym detalistom. Jej działanie opiera się na przekonaniu, że wszyscy skorzystają ze wzajemnej współpracy" - dodano.

Spar Group Ltd jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. Oprócz RPA, spółka działa również w innych krajach afrykańskich, w tym w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Suazi. Firma działa również w Irlandii, Anglii i Szwajcarii.

Ogłoszenie sanacji

Piotr i Paweł szukał inwestora od dłuższego czasu. Na początku ubiegłego roku ogłoszono wprawdzie umowę inwestycyjną z TFI Capital Partners, ale nadal szukano inwestora strategicznego.

Problemy z jego znalezieniem i pogłębiające się kłopoty finansowe sprawiły, że sieć złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września ubiegłego roku. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).

W połowie września sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - komentowała wówczas spółka.

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Obecnie, po zamknięciu w ostatnich miesiącach wielu placówek, ma ona ponad 70 punktów w całym kraju. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Rynek

Pod względem przychodów największą siecią marketów w Polsce jest Biedronka, mająca około 2,8 tys. sklepów.

Pod szyldem Carrefour działa blisko 900 sklepów, Lidl ma w Polsce ponad 600 placówek, a liczba marketów Tesco wynosi około 400.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl