Duża sieć handlowa zamyka kolejne sklepy. Będą działały do końca października

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Piotr i Paweł zamyka kolejne sklepy. "Po objęciu firmy 12 września postępowaniem sanacyjnym firma wdraża kolejne etapy planu restrukturyzacji. Jednym z zapowiedzianych przez zarząd kroków było zamykanie nierentownych sklepów" - poinformowała w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl Aleksander Rosa, rzecznik prasowy sieci.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach zamknięto kilkanaście sklepów należących do sieci Piotr i Paweł. Część została przejęta przez Jeronimo Martin Polska (właściciel Biedronki) oraz Carrefour.

Kolejne dwa sklepy (działające na zasadzie franczyzy) zostaną zamknięte wraz z końcem października. Chodzi o placówki we Wrocławiu oraz w Strzelcach Krajeńskich.

Aleksander Rosa podkreślił jednak, że "Piotr i Paweł nie znika z rynku".

"Wręcz przeciwnie, umacniamy swoją pozycję w miejscach, gdzie są nasi klienci. W większości miast, gdzie zamknęliśmy jeden czy dwa nasze sklepy mamy więcej placówek w innych lokalizacjach i na ich rozwoju będziemy się koncentrować" - dodał rzecznik prasowy sieci.

Postępowanie sanacyjne

Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września br. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).

W połowie września sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - komentowała wówczas spółka.

Postępowanie sanacyjne oznacza, że sieć przez rok będzie chroniona przed wierzycielami, ale musi na bieżąco spłacać aktualne zobowiązania.

Zgodnie z ustaleniami branżowego portalu wiadomoscihandlowe.pl 10 września w sądzie znalazło się pięć wniosków: cztery dotyczące Piotr i Paweł S.A. oraz jedno dotyczące Grupy Kapitałowej Piotr i Paweł.

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Rynek

Pod względem przychodów największą siecią marketów w Polsce jest Biedronka, mająca około 2,8 tys. sklepów w ponad tysiącu miejscowościach.

Pod szyldem Carrefour działa blisko 900 sklepów, Lidl ma w Polsce ponad 600 placówek, a liczba marketów Tesco wynosi około 400.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl