Duża sieć handlowa zamyka kolejne sklepy

Z kraju

Morawiecki: oceniamy skutki ustawy o ograniczeniu handlu w niedzieletvn24
wideo 2/2

Piotr i Paweł zamyka kolejnych 8 sklepów. "Sklepy zakończą swoją działalność w najbliższych tygodniach - niektóre z nich z końcem miesiąca, inne później" - wskazał w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl Aleksander Rosa, rzecznik prasowy sieci handlowej.

- Zbadaliśmy nasze sklepy pod kątem sześciu parametrów, wśród których były takie elementy jak: dodatnia EBITDA, lokalizacja, potencjał, konkurencja znajdująca się wokół, a także to, czy dany sklep znajduje się w tej części miasta, gdzie możemy liczyć na klientów z portfelem średnim i wyższym – bo to jest nasz docelowy klient - powiedział Marek Miętka, Prezes Zarządu Piotra i Pawła.

- Zamykamy zatem te sklepy, które w aktualnej sytuacji rynkowej nie osiągają zakładanych wyników i jest to element naszego planu - dodał.

Piotr i Paweł zamyka kolejne sklepy

Chodzi o placówki w następujących miejscowościach:

- Szczecin,

- Inowrocław,

- Środa Wlkp.,

- Rumia,

- Głogów (dwa sklepy),

- Swarzędz,

- Koźmin Wielkopolski.

Rzecznik prasowy Piotra i Pawła wskazał, że "duża część z tych placówek to sklepy franczyzowe". Jak dodał, sieć nie planuje zamknięcia kolejnych sklepów w najbliższym czasie. "Jesteśmy na samym końcu I etapu procesu restrukturyzacji oznaczającego zamykanie nierentownych placówek" - podkreślił.

Sieć liczy obecnie 84 sklepy.

Jako pierwszy o zamknięciu kolejnych sklepów Piotra i Pawła poinformował branżowy portal Wiadomoscihandlowe.pl.

Postępowanie sanacyjne

Sieć Piotr i Paweł złożyła wniosek o ogłoszenie sanacji na początku września ubiegłego roku. Była to odpowiedź firmy na pojawiające się wnioski o ogłoszenie upadłości, które składali dostawcy sieci (postępowanie sanacyjne wstrzymuje możliwość ogłoszenia upadłości).

W połowie września sąd zatwierdził wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego. "W ocenie zarządu wniosek ten daje realną perspektywę na normalne funkcjonowanie i rozwój firmy w przyszłości, w tym bieżące regulowanie zobowiązań" - komentowała wówczas spółka.

Postępowanie sanacyjne oznacza, że sieć przez rok będzie chroniona przed wierzycielami, ale musi na bieżąco spłacać aktualne zobowiązania.

Ogólnopolska sieć handlowa Piotr i Paweł działa od 1990 roku. Współtwórcami firmy byli bracia Piotr i Paweł Wosiowie.

Rynek

Pod względem przychodów największą siecią marketów w Polsce jest Biedronka, mająca około 2,8 tys. sklepów.

Pod szyldem Carrefour działa blisko 900 sklepów, Lidl ma w Polsce ponad 600 placówek, a liczba marketów Tesco wynosi około 400.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl