Pilot celowo rozbił airbusa Germanwings? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


Wieczór w TVN24 Biznes i Świat poświęcimy katastrofie airbusa niemieckich tanich linii lotniczych Germanwings, który we wtorek rozbił się we francuskich Alpach. Według francuskiej prokuratury do tragedii najprawdopodobniej rozmyślnie doprowadził drugi pilot Andreas Lubitz. O godz. 18.00 zapraszamy na program specjalny poświęcony katastrofie. Z kolei w programie "Świat" o godz. 20.20 zapytamy polskich pilotów o motywy, jakimi mógł się kierować się Lubitz.

Drugi pilot tuż przed katastrofą przebywał sam w kokpicie. Kapitan przekazał mu kontrolę nad maszyną, wychodząc do toalety. Nie zdołał potem wrócić do kokpitu, ponieważ drugi pilot uniemożliwił mu otwarcie drzwi. Według Robina drzwi do kokpitu można było zablokować tylko ręcznie.

Program specjalny

Lubitz świadomie zaczął obniżać wysokość lotu i odmówił otwarcia drzwi do kabiny. Według prokuratora był przytomny do chwili uderzenia samolotu o ziemię i sam rozpoczął manewr obniżania wysokości. Nie reagował na wezwania kontroli obszaru powietrznego ani nie nadał sygnału "mayday". Nie powiedział ani słowa, od kiedy kapitan wyszedł z kokpitu.

O godz. 18.00 na antenie TVN24 Biznes i Świat rozpocznie się program specjalny, w którym podsumujemy wszystkie dotychczas zebrane fakty dotyczące katastrofy. Naszymi gośćmi będą kpt. Jan Czyżewski, pilot samolotów pasażerskich, prof. Marek Żylicz, specjalista od prawa lotniczego oraz płk. dr Olaf Truszczyński, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej.

O godz. 19.53 zapraszamy na przegląd zagranicznych mediów o katastrofie.

W programie "Świat" o godz. 20.20 gośćmi Jacka Stawiskiego będą piloci: Stefan Gruszczyk, Grzegorz Pietruczuk oraz Jakub Benke.

O godz. 21.30 podsumujemy dzień na rynkach w programie "Bilans". Sprawdzimy też, jak inwestują najlepsi. Zaprasza Robert Stanilewicz.

O godz. 22.00 w programie "24 godziny" przedstawimy najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat, PAP

Raporty: