Z kraju

Pielęgniarek będzie jak na lekarstwo. "Główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia"

Z kraju

ShutterstockPielęgniarki w Polsce są coraz starsze i jest ich coraz mniej

Średni wiek pielęgniarek w Polsce jest coraz wyższy. Za sprawą odejść na emeryturę i wyjazdów na Zachód za kilkanaście lat - według prognoz branżowych organizacji - zabraknie 169 tysięcy osób w tym zawodzie. - Deficyt sięgnie dna już za pięć, dziesięć lat - przyznaje prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

- Problem braku pielęgniarek to dziś główne zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia. Wskutek luki pokoleniowej powstałej w 2004 roku deficyt sięgnie dna już za pięć, dziesięć lat - powiedział cytowany przez "Rzeczpospolitą" prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna na wtorkowym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego.

Tej luki nie zdołają zapełnić absolwenci studiów pielęgniarskich, które stają się ostatnio znów popularne.

- Gdybyśmy mogli przeznaczyć na ochronę zdrowia dowolną kwotę, nie zasypalibyśmy tej dziury, bo brakuje kadr - powiedział "Rz" wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

Średni wiek

Jak wynika z danych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) w 2018 roku na blisko 280 tys. pielęgniarek i położnych w przedziale wiekowym 41-60 lat było blisko 173 tys. z nich, a w wieku 21-40 lat tylko 33 tys.

Średnia wieku pielęgniarek w 2016 roku wyniosła 50,79 lat.

Zdaniem organizacji w 2033 roku będzie brakować nawet 169 tys. pielęgniarek.

W 2004 roku Polska dostosowała do wymogów Unii Europejskiej przepisy dotyczące wykształcenia pielęgniarek i położnych. Od tamtego czasu droga na Zachód stoi otworem, a kwalifikacje absolwentów są uznawane w krajach UE automatycznie. Wnioski o zaświadczenia o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielęgniarki, niezbędne do pracy w innych krajach UE, złożyło około 20 tys. osób.

Jako główne powody zmniejszającej się liczby pielęgniarek wskazywane są przede wszystkim niskie pensje oraz niski prestiż zawodu.

Pielęgniarki mają nadzieję, że sytuację poprawią działania rządu, który w grudniu 2018 roku do swoich prac legislacyjnych włączył wieloletnią "Strategię na rzecz rozwoju pielęgniarstwa w Polsce" i obecnie pracuje nad zmianami w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej.

Autor: kris//dap / Źródło: "Rzeczpospolita", tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock