Z kraju

Piechociński: powinniśmy mieć ambicje by być liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

Z kraju


Polska powinna mieć ambicje, by być liderem Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarze koordynacji badań naukowych i przenoszenia ich rezultatów do praktyki gospodarczej – mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Szef resortu gospodarki odwiedził krakowską siedzibę KIC InnoEnergy, europejskiego projektu wspierającego rozwój innowacji w obszarze energetyki. Zapoznał sią tam z założeniami kilku przedsięwzięć realizowanych przy wsparciu KIC InnoEnergy, m.in. prac nad przemysłowym zagospodarowaniem CO2 prowadzonych przez Tauron Wytwarzanie oraz proponowanych przez spółkę Gradis rozwiązań z zakresu zaawansowanego energooszczędnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Nacisk na efektywność zużycia

Nawiązując do prowadzonych przy wsparciu KIC działań badawczo-wdrożeniowych i edukacyjnych na szczeblu akademickim, Piechociński zaapelował o przełamanie myślenia wewnątrzbranżowego. Akcentował, że rozwój wymaga m.in. współpracy z innymi partnerami - także europejskimi. - Naszą ambicją powinno być, abyśmy byli liderem Europy Środkowo-Wschodniej także w wymiarze nauki - koordynacji badań, przenoszenia ich do praktyki gospodarczej. Również poprzez ściąganie naukowców, pomysłów z tamtej strony do naszego obiegu gospodarki, infiltrowanie, analizowanie i budowanie pewnych przewag konkurencyjnych - uznał wicepremier. W kontekście prezentowanych w KIC InnoEnergy projektów minister gospodarki zwrócił uwagę na nacisk w zgłoszonych przez przemysł tzw. programach sektorowych na efektywność zużycia i wytwarzania energii. Zaapelował do partnerów KIC InnoEnergy o rozważenie np. możliwości wykorzystania wypracowywanych przez nich rozwiązań np. do potrzebującego energooszczędności sektora motoryzacyjnego. - Każda energia najtańsza – to energia niezużyta. To główny kierunek: inteligentne miasta, inteligentne domy, inteligentne zarządzanie, a także wprowadzenie do obiegu publicznego inteligentnego licznika, (…) którego jesteśmy pionierem europejskim i gigantycznym wytwórcą. To przy okazji także sprzedawanie swojej technologii - zaznaczył.

Modernizacja indyjskiej energetyki

Piechociński zasugerował też partnerom KIC InnoEnergy m.in. zaangażowanie we współpracę z KGHM przy projekcie wykorzystania miedzi w ogniwach fotowoltaicznych (własna technologia mogłaby pozwolić obniżyć koszty wytwarzania energii z fotowoltaiki, aby było możliwe jej wdrożenie na skalę przemysłową). Prosił też o wsparcie w debacie publicznej nad wypracowywaniem zasad certyfikacji i dopuszczania technologii energetycznych, a także o pomoc w zakresie rozwiązań związanych z monitorowaniem pracy urządzeń energetycznych. Mówiąc o perspektywach rozwoju energetyki wiatrowej minister gospodarki nawiązał do ubiegłotygodniowych problemów z brakiem mocy w systemie energetycznym. - Myślę, że to doświadczenie, które wydarzyło się w Bełchatowie, mówię o usterce materiałowej w największej "850-tce" (bloku energetycznym 858 MW – PAP), które było powodem decyzji o wprowadzeniu "20-tki" (dwudziestego stopnia zasilania – PAP) z niedzieli na poniedziałek, także nas uczy pewnego myślenia - uznał. - Jeśli mógłbym państwu zalecać (…), warto popracować nad mechanizmem dodatkowej kontroli z punktu widzenia bezpieczeństwa pracy, bo tu nie powiedzieliśmy ostatniego zdania - także z punktu widzenia np. prześwietlania czy weryfikowania części, akcesoriów czy podzespołów. Bezawaryjność systemów energetycznych będzie w tej chwili jednym z największych wyzwań - wyjaśnił Piechociński. Przywołując prace badawczo-rozwojowe nad tzw. czystymi technologiami węglowymi, wicepremier podkreślił, że stara się wciągać do tego polskiego pomysłu zagranicznych partnerów - kapitałowo i biznesowo. Rozwój tej dziedziny mógłby m.in. pomóc w działaniach Polski na rynkach trzecich, np. w perspektywie modernizacji indyjskiej energetyki, w której "mamy wielkie ambicje".

Intensywny poniedziałek

W programie poniedziałkowej wizyty Piechocińskiego w woj. małopolskim – prócz wizyty w KIC InnoEnergy – znalazły się m.in. spotkanie z zarządem koncernu Arcellor Mittal, wizyta w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie oraz wizyta w Fabryce Maszyn i Urządzeń OMAG w Brzezince. Po spotkaniu z przedstawicielami ArcelorMittala Piechociński przypomniał informację z początku lipca br., gdy firma zadeklarowała wznowienie przygotowań do remontu wielkiego pieca w krakowskiej hucie i zapowiedziała tam inwestycje łącznie na ponad 500 mln zł.

Materiał z "Faktów" TVN:

14.08.2015 | Czy czekają nas czasowe wyłączenia prądu? Problemy w energetyce
14.08.2015 | Czy czekają nas czasowe wyłączenia prądu? Problemy w energetyceFakty TVN

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości