Z kraju

Piechociński w Iranie: Polska jest zainteresowana intensyfikacją współpracy z Iranem

Z kraju


- Strona polska jest zainteresowana intensyfikacją współpracy z Iranem w dziedzinie środowiska i ochrony przyrody - podkreślił wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z Masoumeh Ebtekar, wiceprezydent Iranu i pełniącą funkcję szefa Urzędu Ochrony Środowiska. Rozmowy odbyły się dziś w Teheranie.

Wicepremier zaznaczył, że Polska służy "doświadczeniami i wiedzą naszych ekspertów".

Porozumienie o współpracy

Jak przypomniał, Iran i Polska posiadają porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska już od 2002 r. Obowiązuje ona na czas nieokreślony i daje podstawy formalno-prawne do szerokiej współpracy w wielu obszarach, w tym gospodarki odpadami, gospodarki wodnej czy redukcji zanieczyszczeń. - Sądzimy, że obecne i przyszłe porozumienia stanowią podstawę do dzielenia się ze stroną irańską polskimi doświadczeniami i rozwiązaniami instytucjonalnymi w zakresie ochrony środowiska i zasobów wodnych. Pozwolą również ułatwić ekspansję polskich zielonych technologii, pod warunkiem uzyskania dla polskich małych i średnich firm tego sektora, wsparcia na poziomie politycznym – podkreślił wicepremier Piechociński. W opinii szefa resortu gospodarki Polska posiada wiele pozytywnych doświadczeń w zakresie ochrony środowiska oraz funkcjonowania Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodał, że nasze doświadczenia mogą być pomocne przy planowanym przez irański rząd nowym, bardziej efektywnym systemie zarządzania funduszami w tej dziedzinie.

- Z zadowoleniem odnotowujemy zainteresowanie strony irańskiej polskimi zielonymi technologiami oraz rozwiązaniami systemowymi stosowanymi w naszym kraju. Rozwijaniu współpracy w tych aspektach z pewnością służyć mogą wizyty studyjne, podczas których będziemy mogli zapoznać partnerów irańskich z konkretnymi rozwiązaniami technologicznymi i systemowymi - zaznaczył Piechociński.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości