Kto zapłaci podatek handlowy? Sklepy "mogą próbować przerzucić koszty"

Z kraju

Eksperci o podatku handlowymTVN24 BiS
wideo 2/7

Sieci handlowe mogą przerzucić koszty podatku od handlu na dostawców i konsumentów - napisali w swoim biuletynie analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Zdaniem ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie można wykluczyć, że sieci handlowe mogą próbować przerzucić koszty podatku od sprzedaży detalicznej na dostawców (trudniejsze negocjacje) i konsumentów (wzrost cen towarów)" - napisano.

"Wyłączenie małych firm z podatku od sprzedaży detalicznej powinno poprawić ich pozycję w konkurowaniu z sieciami dyskontów i hipermarketów" - czytamy w komunikacie.

"Jednak z drugiej strony, podatkiem objęte mogą być również przedsiębiorstwa hurtowe, integrujące małe firmy i wspomagające je w uzyskiwaniu korzyści oraz wprowadzaniu nowoczesnych technologii zarządzania firmą i komunikowania się z klientami" - dodano.

Co innego eksperci, co innego politycy

O ewentualny wzrost cen, spowodowany wprowadzeniem podatku handlowego, zapytaliśmy w zeszłym tygodniu ekspertów. Również wtedy zwracali oni uwagę, że podatek handlowy może być przerzucony na klientów.

W rozmowie z tvn24bis.pl Renata Juszkiewicz, prezes zarządu Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, stwierdziła, że "wzrost cen w sklepach jest realny".

- Tam, gdzie będzie możliwość podniesienia cen, zostaną one podniesione. Tam, gdzie będzie można obniżyć koszty, będzie to czynione, co oczywiście odbije się również na negocjacjach z dostawcami - podkreślał z kolei Robert Krzak, ekspert EY.

Inaczej na ten temat wypowiadała się natomiast rzeczniczka rządu Joanna Kopińska. Na antenie radiowej Trójki zapewniła, że podatek handlowy nie uderzy w konsumentów. - Chcemy tylko i wyłącznie równości, czyli: ci, którzy pracują, handlują w Polsce, w Polsce płacą podatki. Konsument na tym nie ucierpi - oświadczyła.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał w ubiegłym tygodniu, że decyzja Komisji Europejskiej w sprawie zakazu wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce była niesłuszna. Wyrok nie jest prawomocny.

Pod koniec 2018 roku Sejm uchwalił ustawę zawieszającą pobieranie daniny w 2019 roku. W przypadku uprawomocnienia się wyroku TSUE podatek od sprzedaży detalicznej może zostać wprowadzony w życie.

Zgodnie z ustawą podatek obejmuje kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie oraz dwa progi podatkowe: 0,8 proc. dla sprzedaży miesięcznej w przedziale 17-170 mln zł oraz 1,4 proc. dla sprzedaży miesięcznej powyżej 170 mln zł.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock