Z kraju

Polska unijną potęgą w eksporcie jachtów. Najnowszy raport

Z kraju

Superjachty w MonakoTVN24 BiS
wideo 2/2

Polska jest unijną potęgą w eksporcie jachtów - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika gospodarczego PIE". W naszym eksporcie coraz ważniejsze stają się też konsole i urządzenia do gier wideo, a także same gry - dodano.

Według danych Eurostatu, na które powołuje się PIE w analizie, w 2018 roku polski eksport jachtów stanowił 60 procent ogólnej wartości eksportu jachtów w Unii Europejskiej, a w okresie 2014-2018 podwoił się (ze 184,8 miliona euro do 395,8 miliona euro). "Daleko za nami uplasowały się Finlandia (60 milionów euro, 9,1 procent eksportu UE) i Włochy (36,7 miliona euro, 5,6 procent)" - czytamy. Polskie stocznie jachtowe, jak podkreśla PIE, należą do najnowocześniejszych w Europie. Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) co roku krajowe stocznie wytwarzają około 22 tysiące jednostek. "Ze względu na wysoką cenę - od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro - popyt na jachty w Polsce jest ciągle niewielki, dlatego aż 95 procent produkcji trafia na eksport" - wyjaśniono.

Najwięksi eksporterzy jachtów w Unii Europejskiej w 2018 rokuPIE

Głównymi kierunkami sprzedaży polskich jachtów są: Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia (Norwegia, Francja, Niemcy), Rosja oraz Bliski Wschód. Nasze jednostki znajdują też odbiorców w Australii, Japonii i Chinach. "Polską specjalnością są jachty motorowe. Jesteśmy drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych, producentem tego typu jednostek o długości do 9 metrów" - napisali eksperci PIE. Jak podkreślono w analizie, Polska jest pionierem nowych rozwiązań w przemyśle jachtowym - dyktujemy trendy, które inni powielają (na przykład opuszczane burty). "Obok doświadczenia i niejednokrotnie unikalnych kwalifikacji polskich szkutników, ważnym atutem naszych stoczni jachtowych są możliwości w zakresie technologii, designu, a także jakości wykończenia" - wskazano.

Towary eksportowe

PIE zwraca też uwagę, że jednym z ważniejszych towarów w naszym eksporcie stały się także konsole i urządzenia do gier wideo. Według Eurostatu w 2018 roku polski eksport konsoli i urządzeń do gier wideo stanowił 20 procent ogółu eksportu Unii Europejskiej tego typu wyrobów. "Polska uplasowała się w ścisłej czołówce ich unijnych eksporterów, zajmując drugie miejsce za Holandią i wyprzedzając Niemcy" - wyjaśnia PIE. Dodano, że w ostatnich latach odnotowano ponad pięciokrotny wzrost eksportu konsoli i urządzeń do gier wideo (z 235 milionów euro w 2014 roku do 1254 miliony euro w 2018 roku). W 2018 roku stanowił on już 0,6 procent polskiego eksportu towarów ogółem - zaznaczają eksperci PIE. "Komercyjne sukcesy na skalę globalną odnoszą też polskie gry, zdobywając najbardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia" - czytamy. Według Stowarzyszenia Polskie Gry, w 2017 roku przychody 331 producentów gier wyniosły 1,14 miliarda złotych, z czego 95 procent pochodziło z eksportu.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy. Zajmuje się dostarczaniem analiz i ekspertyz do realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych z zakresu nauk ekonomicznych i społecznych w kraju oraz za granicą.

Najwięksi eksporterzy konsoli i urządzeń do gier wideo w Unii Europejskiej w 2018 rokuPIE

Autor: mb / Źródło: PAP