Pilne plany rządu i zmiany w podatkach. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Z kraju


Wyższa kwota wolna od podatku, podniesienie płacy minimalnej, czy wejście Polski do strefy euro. Rząd wchodzi na ostatnią prostą przed jesiennymi wyborami. Podczas wrocławskiego szczytu Global Forum minister finansów Mateusz Szczurek już zapowiedział, że nie pozwoli na przedwyborcze "szastanie pieniędzmi".

Dziś w TVN24 BIŚ będziemy rozmawiać o obietnicach rządu Ewy Kopacz. Co udało się zrealizować, a co politycy zaoferują nam przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi.

Mateusz Szczurek w rozmowie z "Pulsem Biznesu" podkreślił, że nie wolno nam popuścić pasa. Według ministra w sprawie kwoty wolnej od podatku "nie czas na ogłaszanie takich decyzji". Odpowiadając na pytanie, czy więc koalicja PO-PSL nie dołączy do licytacji z innymi partiami na obietnice przed wyborami parlamentarnymi, Szczurek przekonywał, że wizytówką tego i dwóch poprzednich rządów było obiecywanie tylko tego, na co nas realnie stać, przy aktualnym stanie gospodarki.

Zasugerował też, że o wejściu Polski do strefy euro powinny decydować przede wszystkim czynniki gospodarcze, a nie polityka.

Mimo to Polacy - co wynika z ostatniego sondażu CBOS - chcą wyższej kwoty wolnej od podatku.

Po zmianie

W środę wieczorem Ewa Kopacz ogłosiła listę zmian w rządzie. Ze stanowiskami musieli pożegnać się m.in. minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, czy minister sportu Andrzej Biernat. Korespondentów zagranicznych mediów zapytamy, jak zmiany w polskiej polityce oceniane są poza naszym krajem.

Wyrok za stręczycielstwo

Przypomnimy również historię byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który oskarżony jest o stręczycielstwo. Chodzi o wydarzenia z grudnia 2010 roku. Polityk miał brać udział w spotkaniach z udziałem prostytutek. 65-letni były szef MFW zaprzecza wszystkim oskarżeniom i tłumaczy, że nie wiedział, że kobiety, z którymi się spotykał na tych bankietach, były opłacane. Razem z nim na ławie oskarżonych zasiada 12 osób. Francuskie media, powołując się na prokuraturę w Lille, przypuszczają, że Strauss-Kahn zostanie uniewinniony. We Francji za stręczycielstwo grozi do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 2 mln euro.

Wakacje

Lato coraz bliżej, więc zastanowimy się, gdzie spędzić je bezpiecznie. Naszych gości zapytamy o to, czy podróżowanie jest bezpieczne? Jakie kierunki brać pod uwagę, a których należy unikać w dobie otwartych granic i fali terroryzmu?

Więcej dziś w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl