PGNiG skorzystało ze "środka nadzwyczajnego". Jest umowa kredytowa z dużym bankiem

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Henryka Bochniarz o problemach z gazem
Henryka Bochniarz o problemach z gazemTVN24
wideo 2/4
TVN24Henryka Bochniarz o problemach z gazem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło umowę kredytową z Bankiem Pekao do kwoty 4,8 miliarda złotych na okres 24 miesięcy - poinformował zarząd spółki. Jak wyjaśniono, decyzja o skorzystaniu ze środka nadzwyczajnego wynika między innymi z utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii.

Zarząd PGNiG przekazał w komunikacie, że podpisując umowę kredytową z Bankiem Pekao, skorzystał z gwarancji Skarbu Państwa, który przewidziano w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu.

"Decyzja o skorzystaniu z ww. środka nadzwyczajnego przewidzianego ustawą wynika m.in. z utrzymywania się wysokich cen paliwa gazowego na giełdach energii, w tym m.in. na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce, Title Transfer Facility w Holandii oraz Trading Hub Europe w Niemczech, zarówno na rynku dnia bieżącego / następnego, jak i na rynku terminowym w perspektywie najbliższych kwartałów oraz z ograniczeń dotyczących nałożonych na instytucje finansowe tzw. limitów koncentracji, tj. limitów w zakresie dopuszczalnej skali finansowania przez bank danego podmiotu lub sektora gospodarki" - napisano w komunikacie.

Jak podano, zarząd PGNiG na bieżąco monitoruje sytuację i spółka będzie podejmować dalsze działania w kierunku zwiększenia dostępnych źródeł finansowania, w tym kontynuacji korzystania z rozwiązań przewidzianych ustawą.

PGNiG i PKN Orlen w piątek podpisały plan połączenia, który ma polegać na przeniesieniu majątku PGNiG do Orlenu w zamian za akcje Orlenu. Za jedną akcję PGNIG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazał, że proces przejmowania PGNiG jest "na bardzo zaawansowanym etapie" i przejęcie operacyjne nastąpi w czwartym kwartale tego roku.

Wyniki finansowe PGNiG

PGNiG wstępnie szacuje, że skonsolidowany wynik EBITDA w drugim kwartale 2022 roku wyniósł 5,48 mld zł wobec 1,8 mld zł przed rokiem. Analitycy spodziewali się, że EBITDA sięgnie 7,54 mld zł.

EBITDA to zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek od oprocentowanych zobowiązań podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.

EBITDA segmentu poszukiwanie i wydobycie wyniosła 8,22 mld zł wobec 1,41 mld zł rok wcześniej. EBITDA segmentu obrót i magazynowanie jest ujemna i sięga -3,39 mld zł wobec -0,22 mld zł przed rokiem. EBITDA segmentu dystrybucja wyniosła w drugim kwartale 0,4 mld zł wobec 0,54 mld zł przed rokiem, a EBITDA segmentu wytwarzanie jest na poziomie 0,23 mld zł wobec 0,17 mld zł rok temu.

Skonsolidowane przychody PGNiG w drugim kwartale wyniosły 29,49 mld zł, a analitycy szacowali je na 31,6 mld zł.

Skonsolidowany zysk na działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł w drugim kwartale 3,91 mld zł wobec 0,98 mld zł rok temu i konsensusu na poziomie 5,72 mld zł. Skonsolidowany zysk netto PGNiG sięgnął 0,75 mld zł wobec oczekiwań na poziomie 4,1 mld zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG

Pozostałe wiadomości