PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen
Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez OrlenTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki o planowanych przejęciach Lotosu i PGNiG przez Orlen

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Grasel na Morzu Norweskim - podało PGNiG. Grasel to złoże ropno-gazowe o zasobach 13 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

"PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Grasel. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie" - poinformowała spółka w informacji prasowej.

Złoża Grasel

Grasel to złoże ropno-gazowe o zasobach 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Położone jest na obszarze wydobywczym Skarv, eksploatowanym od 2013 roku. Jak podała spółka, dzięki temu Grasel mogło być podłączone do już działających instalacji wydobywczych, których kluczowym elementem jest jednostka produkcyjno-magazynująca FPSO Skarv – jedna z największych tego typu na świecie.

- Projekt Grasel dowodzi, że nawet stosunkowo niewielkie złoża mogą być cennym aktywem, gwarantującym bardzo atrakcyjny zwrot z inwestycji oraz redukcję śladu węglowego - powiedział cytowany w informacji prasowej Paweł Majewski, prezes PGNiG, które jest wyłącznym właścicielem PGNiG Upstream Norway.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szef PGNiG podkreślił, że lokalizacja Grasel na obszarze, na którym już istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura, pozwoliła obniżyć koszt zagospodarowania złoża oraz zdecydowanie skróciła czas realizacji inwestycji.

- Produkcja ze złoża została uruchomiona zaledwie sześć miesięcy od momentu ostatecznej decyzji inwestycyjnej i cztery miesiące przed pierwotnie planowanym terminem – wskazał Majewski. Jak dodał, zwiększenie intensywności wykorzystania istniejącej infrastruktury oznacza ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przypadających na każdą jednostkę wydobytych węglowodorów.

Projekty PGNiG w regionie

Spółka przekazała, że możliwość wykorzystania gotowej infrastruktury znacząco poprawia rentowność nowych projektów wydobywczych realizowanych w tym regionie. Z informacji spółki wynika, że oprócz Grasel FPSO Skarv wykorzystywane jest m.in. do eksploatacji złoża gazowego Aerfugl, na którym działa pięć odwiertów a dwa następne zostaną oddane do użytku jeszcze w tym roku. W planach jest również użycie FPSO Skarv do odbioru węglowodorów z kolejnych złóż, których udziałowcem jest PGNiG Upstream Norway – Shrek i Alve Nord. Na przełomie maja i czerwca 2021 r. jednostka przeszła modernizację, m.in. aby umożliwić jej przyjęcie dodatkowych ilości gazu z nowych projektów zlokalizowanych na obszarze Skarv.

PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Grasel. Partnerami koncesyjnymi są Aker BP (operator), Equinor i Wintershall DEA.

Obecnie PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem 36 koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z 10 złóż, pięć kolejnych jest w trakcie prac inwestycyjnych i analitycznych. W 2020 roku spółka wydobyła 615 tys. ton ropy naftowej, a więc o 40 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydobycie gazu ziemnego wyniosło 0,48 mld m sześc. i było na podobnym poziomie, co w 2019 roku.

W marcu 2021 r. PGNiG Upstream Norway zawarło umowę kupna wszystkich aktywów INEOS E&P Norge AS, obejmujących udziały w 22 koncesjach. W wyniku transakcji, która czeka jeszcze na uzyskanie zgód administracyjnych, zasoby wydobywalne w dyspozycji PGNiG Upstream Norway mogą wzrosnąć z obecnych ok. 214 mln boe do ok. 331 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Spółka PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. PGNiG jest spółką giełdową zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. PGNiG posiada również akcje w spółkach świadczących specjalistyczne usługi geofizyczne i wiertniczo–serwisowe, wysoko cenione na rynkach międzynarodowych.

Skarb Państwa posiada 71,88 proc. akcji w PGNiG.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości