PGNiG pozywa Gazprom. Chce zmiany warunków kontraktu

PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu
PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu
tvn24
tvn24PGNiG pozywa Rosjan. W sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu

PGNiG złożyło 1 lutego 2016 r. pozew przeciw OAO Gazprom i OOO Gazprom Export w postępowaniu przed Trybunałem Arbitrażowym z siedzibą w Sztokholmie - poinformowała spółka na swojej stronie internetowej. Chodzi o ceny gazu w kontrakcie długoterminowym.

"Złożenie pozwu stanowi element rozpoczętego 13 maja 2015 r. przez PGNiG postępowania arbitrażowego w sprawie zmiany warunków cenowych kontraktu długoterminowego na zakup gazu ziemnego z dnia 25 września 1996 r." - czytamy w komunikacie.

Możliwe porozumienie

Jak wyjaśniła gazowa spółka, prowadzone przez nią działania mają na celu "dostosowanie kontraktu długoterminowego z 1996 r. do sytuacji na europejskim rynku gazu ziemnego". Według PGNiG, postępowanie arbitrażowe nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów "na poziomie handlowym" i osiągnięcia porozumienia między polską spółką a spółkami rosyjskiego Gazpromu. Spółka zastrzegła, że nie udziela szczegółowych informacji dot. pozwu i swoich roszczeń ze względu na poufny charakter postępowania arbitrażowego. PGNiG od listopada 2014 r. prowadziło renegocjacje umowy z Gazpromem w ramach tzw. okna negocjacyjnego. Jego termin został uzgodniony dwa lata wcześniej, kiedy to PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Okno otwarte było przez pół roku. PGNiG przekonywał rosyjskiego partnera do zmiany ceny zapisanej w kontrakcie, bowiem jest ona niekorzystna dla Polski, która płaci więcej niż inni odbiorcy Gazpromu w Europie. W listopadzie 2015 roku ówczesny prezes PGNiG Mariusz Zawisza informował, że negocjacje z Gazpromem powinny się niedługo zakończyć.

Zobacz. Jackiewicz: połączenie PKN, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?

Jackiewicz: połączenie PKN, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?
Jackiewicz: połączenie PKN, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?

Autor: mb/gry//tol/km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG

Pozostałe wiadomości