500 zł dla samotnych rodziców, ale nie dla zamożnych. Petru chce poprawek

Z kraju

tvn24500 plus dla samotnych rodziców, ale nie zamożnych. Petru zapowiada poprawki

Pomoc dla samotnych rodziców, górny próg dochodowy i sprzeciw inwigilacji. To poprawki do rządowego programu Rodzina 500 plus, których złożenie na czwartkowej konferencji w Sejmie zapowiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Przypomnijmy, że w poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej program Rodzina 500 plus. Teraz projekt trafił do prac parlamentarnych.

Samotni rodzice

Ryszard Petru na konferencji w Sejmie przedstawił szereg uwag do projektu, jednocześnie zapowiadając złożenie trzech poprawek do programu Rodzina 500 plus.

- Po pierwsze poprawka, która spowoduje, że programem tym będą objęte również kobiety bądź mężczyźni samotnie wychowujący jedno dziecko - powiedział lider Nowoczesnej. - Naszym zdaniem nie jest rozwiązaniem to, co proponuje rzecznik PiS żeby sobie ułożyły rodzinne i poszukały partnerka, czy partnerki, żeby dziecko się urodziło - dodał.

Górny próg dochodowy

Druga z poprawek będzie dotyczyła górnego progu dochodowego. - Ministrowie rządu Beaty Szydło apelowali do Polaków o to, aby osoby lepiej uposażone tych pieniędzy nie brały. Apelujemy o to żeby skończyć z tą hipokryzją. Jeżeli nie chcemy żeby brali, to wprowadźmy to ustawowo albo mówmy, że pieniądze są dla wszystkich - mówił Petru.

Nowoczesna proponuje, by w sytuacji, kiedy "dochód na osobę w rodzinie wynosi powyżej 2,5 tys. zł, to takie rodzinie, czy matce z dzieckiem ten zasiłek nie przysługuje". Choć jak przyznał nie wyklucza zmian proponowanej kwoty górnego progu dochodowego.

- Po trzecie zaproponujemy poprawkę, która uniemożliwi inwigilację poprzez system państwowy tych rodziców, którzy te pieniądze otrzymali - dodał Ryszard Petru przypominając przy tym propozycję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który chciał aby świadczenie 500 zł znalazło się na specjalnej karcie.

- Rozumiem, że ten pomysł odpadł, w związku z tym PiS chce śledzić wszystkich tych, którzy te pieniądze wezmą, jak je wydają. Albo ludziom ufamy, albo nie. Jeżeli nie ufamy, to wprowadźmy inny system, ale na pewno nie poprzez inwigilację - dodał Petru.

Założenia programu

Program Rodzina 500 plus przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł brutto na osobę w rodzinie (lub 1200 zł brutto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia. Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24

Tagi:
Raporty: