Petru chce zmian w 500 zł na dziecko. "Nie dla bogatych"

Z kraju

tvn24Petru o 500 zł na dziecko: potrzebne kryterium dochodowe

Zaproponujemy poprawkę do projektu PiS wprowadzającą kryterium dochodowe do programu Rodzina 500 plus - powiedział Ryszard Petru w czasie konferencji prasowej w Sejmie. - Chodzi o to, aby zamożne osoby tych pieniędzy nie dostały - wyjaśnił.

Zdaniem Ryszarda Petru program Rodzina 500 plus ma być przyjęty w połowie roku nie dlatego, że "tak wyszło, tylko po prostu nie ma pieniędzy na całoroczny program".

Opóźnienia

- To celowe działanie, aby program był tańszy. W 2016 roku zostało zapewnione finansowanie od kwietnia i to wynika z tego, że mamy jednorazowy wpływ z przetargu na LTE, w roku 2017 tych pieniędzy nie będzie - powiedział Ryszard Petru. Lider Nowoczesnej stwierdził, że rząd będzie szukał winnych tego, że w przyszłości nie uda mi się realizować wypłat tzw. 500 zł na dziecko. - W propagandzie jest tak, że jak się coś nie udaje, to się szuka wroga i mówi się: "to ten wróg doprowadził do tego, że nie możemy tego zrealizować".

Będzie nowy projekt

Ryszard Petru zapowiedział, że jego partia złoży w przyszłym tygodniu kontrpropozycję do programu Rodzina 500 plus. - Pokaże ona jak powinniśmy wspierać młode małżeństwa, które chcą mieć dzieci. Głównie będzie polegała ona na umożliwieniu kupna lub wynajęciu mieszkania, bo to główny problem dlaczego młode małżeństwa wstrzymują się z rodzeniem dzieci. To będzie wsparcie finansowe - mówił Ryszard Petru i dodał, że program musi wspierać potrzeby kobiet na rynku pracy. - Musi być większa dostępność żłobków i przedszkoli. Po trzecie będzie to program umożliwiający łączenie pracy z wychowaniem dzieci, czyli więcej elastycznych form pracy - powiedział Petru.

Progi dochodowe?

Na konferencji prasowej stwierdził, że jeżeli program Rodzina 500 plus wejdzie w życie w obecnej formie, to wsparcie powinni wziąć wszyscy rodzice. - PiS ma skłonność do namawiania osób bardziej zamożnych do tego, aby tych 500 zł nie brali. Mam prośbę, aby nie tchórzyli tylko wprowadzili kryterium dochodowe, które zgłosimy jako poprawkę do projektu ustawy. Chodzi o to, aby osoby relatywnie zamożne tych pieniędzy nie dostały. Jeżeli PiS poprawkę odrzuci, to uważamy, że wszyscy powinni te pieniądze wziąć dla zasady- dodał.

Dziś rząd zajmuje się programem "Rodzina 500+" wprowadzającym świadczenie wychowawcze w wys. 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko.

Podatek CIT

Petru na konferencji zaproponował również wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu spotkanie ws. zmian w podatku CIT i kwestiach amortyzacyjnych.

Powiedział, że obniżka CIT-u do 15 proc. dotyczyłaby tylko firm, które mają do 20 mln zł obrotu. Z kolei rozwiązania dot. amortyzacji, zachęcałyby polskie firmy do wzmożenia wysiłków inwestycyjnych w Polsce. Chodzi o to, by firmy, które inwestują, mogły szybciej wliczać w koszty poniesione wydatki majątkowe - powiedział. Zaznaczył, że inwestycje to podstawa wzrostu gospodarczego i podstawa wyższych wynagrodzeń w przyszłości. Lider Nowoczesnej zaznaczył, że obniżkę CIT-u obiecywał PiS w kampanii wyborczej. Dodał, że liczy na spotkanie z Morawieckim, aby ustalić, które z rozwiązań mają szansę na poparcie rządu. Petru powiedział, że propozycje te nie są polityczne, ale dotyczą wsparcia firm. Ocenił, że nie są kosztowne dla budżetu. Petru poinformował, że napisał list do wicepremiera ws. spotkania i list ten wpłynął do Ministerstwa Rozwoju. - Jestem otwarty na rozmowę z wicepremierem Morawieckim na ten temat. (...) Mam nadzieję na spotkanie w duchu poszukiwania rozwiązań ponad podziałami - powiedział.

Rodzina 500 plus - najważniejsze fakty

Autor: msz//bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Tagi:
Raporty: