Najpiękniejszy pociąg świata z Polski. Dart dostał nagrodę

Z kraju

PKP IntercityDo dyspozycji pasażerów jest klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń pierwszej i drugiej klasy mieszcząca łącznie 352 osoby

Pociąg Dart wyprodukowany przez bydgoską Pesę został doceniony w prestiżowym konkursie iF Design Award 2016. To jedno z najważniejszych na świecie wyróżnień w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Przedstawiciele Pesy odbiorą wyróżnienie 26 lutego podczas uroczystości w centrum BMW Welt Monachium.

Dla Pesy nie jest to pierwsze prestiżowe wyróżnienie, ale iF Design Award ma znaczenie szczególne. Nagrodę przyznaje bowiem jury, w którym zasiadają eksperci z całego świata.

Konkurs jest jednym z najbardziej liczących się na międzynarodowym rynku wzornictwa. Od ponad 60 lat certyfikat iF uchodzi za znak doskonałości projektowej. W tej edycji produkty były wybierane spośród 5295 zgłoszeń z 53 krajów.

"Polskie pendolino"

DART został wyprodukowany dla PKP Intercity i jest już eksploatowany w barwach tego przewoźnika. Przetarg na dostawę 20 pociągów Dart został rozstrzygnięty 19 lutego 2014 roku. Koszt to ok. 1,3 mld zł, w tym ok. 570 mln zł pochodzi z funduszy UE. Umowa obejmuje również serwis pociągów przez kolejnych 15 lat.

Do dyspozycji pasażerów jest klimatyzowana, bezprzedziałowa przestrzeń pierwszej i drugiej klasy mieszcząca łącznie 352 osoby.

Darty, określane jako "polskie Pendolino", zostały wyposażony w wygodne fotele, a przy każdym siedzeniu znajduje się indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne. Dostępne jest także Wi-Fi. Wydzielona została też część barowa, w której można napić się kawy czy zjeść obiad. W składzie znajduje się także 6 nowoczesnych toalet, z czego jedna dostosowana do potrzeb rodziców podróżujących z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnością.

W pociągu znajdują się także specjalne urządzenia ułatwiające dostanie się na pokład podróżnym o ograniczonej mobilności ruchowej.

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt Pesy:

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity