Z kraju

PERN wydaje krocie na terminal naftowy, a i tak zarabia więcej niż rok wcześniej

Z kraju

TVN24\ArchiwumZysk netto Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” za 2014 r. wyniósł 207,2 mln zł

Zysk netto Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) „Przyjaźń” za 2014 r. wyniósł 207,2 mln zł i był wyższy od uzyskanego w 2013 r., gdy osiągnął on poziom 205,8 mln zł - poinformowała w czwartek spółka.

- Ten wynik cieszy tym bardziej, że w ubiegłym roku rozpoczęliśmy budowę Terminala Naftowego w Gdańsku, jedną z największych inwestycji w historii PERN – powiedział prezes PERN Marcin Moskalewicz. Zaznaczył, iż spółce „udało się zrealizować wiele działań poprawiających efektywność funkcjonowania oraz optymalizację kosztów”.

Inwestycja

Jak podał PERN, w 2014 r. przychody ze sprzedaży wyniosły tam 625 mln zł i były wyższe jako liczone rok do roku o 3 proc. W 2013 r. spółka zamknęła przychody ze sprzedaży na poziomie 608,4 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej PERN w 2014 r. osiągnął 237,7 mln zł przy 216,7 mln zł w 2013 r. PERN w 2013 r. rozpoczął na terenie Portu Gdańsk budowę pierwszego w kraju Terminala Naftowego. To strategiczna inwestycja spółki, która ma zapewnić m.in. elastyczność dostaw ropy naftowej dla polskich i niemieckich rafinerii. Finalizacja pierwszego etapu inwestycji z przeznaczeniem na ropę naftową planowane jest po koniec 2015 r.

Nowy terminal w 2018 roku

Terminal Naftowy PERN w Gdańsku służył będzie do przeładunku i składowania ropy naftowej i paliw, a także produktów chemicznych. Realizacja całego przedsięwzięcia, czyli obu etapów, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na ok. 826 mln zł. Budowa terminalu będzie realizowana w dwóch etapach. Trwający obecnie pierwszy obejmuje m.in. sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. metrów sześc. każdy oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o łącznej pojemności 325 tys. metrów sześc. do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A i biokomponentów. Do terminalu zostanie doprowadzona bocznica kolejowa. Wybudowana zostanie też stacja autocystern. PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i należącą do tzw. infrastruktury krytycznej. Zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc. Rurociągami naftowymi spółka tłoczy surowiec z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii PKN Orlen i Grupy Lotos oraz rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum