Duża sieć sklepów ma wejść na giełdę w Warszawie, nie w Londynie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red
Źródło:
Reuters
Andrzej Duda o GPWYouTube - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie
wideo 2/4
YouTube - Giełda Papierów Wartościowych w WarszawieAndrzej Duda o GPW

Właściciel sieci sklepów w kilkunastu europejskich krajach Pepco Group ma wejść na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, a nie w Londynie. Ma to być największy debiut na stołecznym parkiecie - podał Reuters, powołując się na dwa źródła zbliżone do sprawy.

Pepco ma nieco ponad tysiąc sklepów w Polsce, ale jest też właścicielem brytyjskich dyskontów Poundland. Firma wyceniana jest na 5 mld euro (ok. 22,7 mld zł) - według jednego ze źródeł Reutersa.

Pepco nie skomentowało doniesień dotyczących wejścia na giełdę.

To może być największy debiut w 2021 roku

W ubiegłym miesiącu Pepco poinformowało, że rozważa wejście na giełdę w Warszawie lub Londynie - czytamy na Reutersie. Według Sky News warszawską giełdę wybrano ze względu na dużą obecność firmy w Polsce - niemal jedna trzecia sklepów sieci jest w naszym kraju.

Jak podała telewizja Sky News, oferta publiczna Pepco ma być wyceniona na ok. 4,5 mld euro (ponad 20 mld zł), co byłoby największym debiutem - tzw. IPO (ang. Initial Public Offering - pierwsza oferta publiczna) - na stołecznej giełdzie w 2021 roku.

Właściciel sieci południowoafrykańska firma Steinhoff International Holdings poinformował w styczniu, że wznawia analizy strategicznych opcji dla Pepco Group, w tym potencjalnej oferty publicznej spółki.

W listopadzie 2019 r. grupa informowała, że analizuje opcje strategiczne dla Pepco Group, w tym potencjalne IPO. W 2020 r. spółka podtrzymywała zamiary, ale plany pokrzyżowała pandemia.

Według danych agencji Reutera w grudniu 2020 roku Pepco miało 3218 sklepów, w 2021 roku planuje otworzenie kolejny 200 pod szyldem Pepco, 50 Dealz i 20 Poundland.

Największe sieci handlowe

Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Przychody JM wyniosły w 2019 roku 55,7 mld złotych. Podium uzupełniły Lidl (18,5 mld zł) i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc) z przychodami na poziomie 16,2 mld zł.

Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły niemal 11,5 mld zł.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem ok. 10,6 mld złotych, Kaufland - 9,7 mld złotych, Carrefour - 9,6 mld złotych, Rossmann - 8,8 mld złotych, Żabka - 8,6 mld złotych, Dino - ok. 7,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 7,5 mld złotych.

Autor:red

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe