Z kraju

Miesięczna pensja to nawet 23 tysiące złotych. "Firmy sięgają sufitu swoich możliwości"

Z kraju

[object Object]
PwC o ogromnej luce na rynku pracy w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/5

11 900 złotych brutto - tyle w ubiegłym roku wynosiło przeciętnie średnie miesięczne wynagrodzenie brutto specjalistów i menadżerów w Polsce. W przypadku wyższej kadry zarządzającej przeciętne pensje były niemal dwukrotnie wyższe. Tak wynika z najnowszego raportu płacowego firmy rekrutacyjnej Antal.

Według raportu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przypadku wyższej kadry kierowniczej wynosiło w ubiegłym roku 23 020 zł brutto. Oznaczało to wzrost o 1603 zł w stosunku do danych z ubiegłego roku (21 413 zł).

Najwyższe wynagrodzenia

Wśród poszczególnych branż na pierwszym miejscu znaleźli się specjaliści i menedżerowie z IT. Jak wynika z raportu, pensje na wyższych stanowiskach w branży informatycznej wynoszą średnio 13 300 zł. Niewiele gorzej radzą sobie specjaliści w farmacji. W tym przypadku średnie zarobki to około 12 100 zł miesięcznie.

Blisko 12 tysięcy zarabiają też kierownicy w finansach i księgowości (11 800 zł) oraz bankowości i ubezpieczeniach (11 200 złotych). Nieco mniej, ale również średnio powyżej 10 tysięcy zarabiają specjaliści w rekrutacji (10 550 zł), prawnicy (10 480 zł), specjaliści w sprzedaży i marketingu (10 270 zł) oraz inżynierii (10 200 zł).

Najsłabiej wśród specjalistów - podobnie jak przed rokiem - zarabiają pracujący w administracji i outsourcingu procesów biznesowych (SSC/BPO). To odpowiednio 5700 zł oraz 7250 zł miesięcznie.

Badanie firmy Antal dotyczy wynagrodzeń oferowanych w procesach rekrutacyjnych na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie. Za specjalistów uznano zaś osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczenie oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych.

Raport został sporządzony w oparciu o badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 14 marca - 7 maja ubiegłego roku na próbie 1125 specjalistów i menedżerów z całego kraju, reprezentujących różne dyscypliny i branże. Dodatkowo dane zostały zweryfikowane i poszerzone o informacje 
z procesów rekrutacyjnych, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami.

Nie tylko pensja

"Analizując wyniki raportu możemy zauważyć, że chociaż wzrost wynagrodzeń cały czas się utrzymuje, to dynamika zmian powoli wyhamowuje" - podkreślił, cytowany w raporcie, Artur Skiba, prezes Antal.

Jak wskazał, "wynika to przede wszystkim z faktu, że tak dobrze na rynku płac jeszcze nie było, a firmy powoli sięgają »sufitu« swoich możliwości finansowych. Głównym wyzwaniem pracodawców jest dziś okiełznanie rynku kandydata, dlatego prezentowane w raporcie dane są cennym punktem odniesienia zarówno podczas negocjacji wynagrodzenia, jak i przy ustalaniu siatki płac na konkretne stanowiska".

Małgorzata Pukropek, manager Antal HR Consulting, zwróciła jednak uwagę, że dla kandydatów liczy się nie tylko wysokie wynagrodzenie. "Świadczenia pozapłacowe z roku na rok zyskują na znaczeniu w oczach kandydatów oceniających atrakcyjność oferty pracy" - wskazała.

Dodała, że dla wielu prywatna opieka medyczna oraz karta sportowa są już stałym elementem umowy o pracę lub współpracę.

Pościg za Unią

Raport płacowy firmy Antal dotyczy najlepiej opłacanych stanowisk. Dla porównania, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w lutym tego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (większych, zatrudniających powyżej dziewięciu osób), bez wypłat nagród z zysku, wyniosło 4949,41 zł. W mniejszych firmach te zarobki są znacznie niższe.

Na dodatek, pomimo że w ostatnich latach poziom średniego polskiego wynagrodzenia stale rośnie i tym samym odrabiamy duży dystans względem bogatszych krajów Unii Europejskiej, to - jak wynika z analizy firmy Grant Thornton - aby jednak polskie zarobki zrównały się z unijną średnią potrzeba prawie 60 lat.

Według firmy PwC w 2040 r. średnie miesięczne wynagrodzenie w Polsce nadal będzie niższe niż w dojrzałych gospodarkach. Zbliży się do 3 tys. dolarów (w przeliczeniu po dzisiejszym kursie jest to około 11,4 tys. zł), ale w Wielkiej Brytanii osiągnie w tym czasie poziom niemal 4 tys. dolarów, a w Korei Południowej niemal 5,5 tys. dolarów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości