Takich pensji można tylko pozazdrościć. Oto najlepiej zarabiający specjaliści

Z kraju

Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł tvn24bis
wideo 2/2

Wysokie stanowisko łączy się ze stosownym wynagrodzeniem. 11 662 zł brutto - tyle przeciętnie w 2017 roku zarabiał polski specjalista lub menadżer - wynika z raportu płacowego firmy rekrutacyjnej i badającej rynek pracy Antal. To o 14 procent więcej niż rok temu.

Na szczycie tabeli najlepiej zarabiających plasują się dyrektorzy, czyli wyższa kadra zarządzająca, ze średnim miesięcznym wynagrodzeniem brutto na poziomie 21 413 zł. To spory wzrost w stosunku do 19 348 zł z ubiegłego roku.

"Walka o najlepszą kadrę najwyższego szczebla przybrała na sile, ale pracodawcy zachowują się bardzo selektywnie" - mówi cytowany w raporcie Artur Migoń, wiceprezes Antal.

Jak wyjaśnia, firmy dłużej niż w latach ubiegłych rozważają zatrudnienie, ale raz podjęta decyzja jest wdrażana szybko. Częściej również wolą zatrudnić "wicemistrza świata", od "mistrza świata" twierdząc, że osoba mniej doświadczona, ale z odpowiednimi pomysłami i pasją będzie miała niższe oczekiwania finansowe i jednocześnie będzie miała większą motywację do udowodnienia swojej wartości dla firmy w nowym miejscu pracy.

Kolejne miejsca

Na atrakcyjne stawki może liczyć specjaliści i menedżerowie z branży informatycznej, choć w porównaniu z pierwszym miejscem różnica jest ogromna. Pensje na wyższych stanowiskach w IT wynoszą średnio 12 600 zł - wynika z raportu. Nie gorzej radzą też sobie specjaliści w farmacji. W tym przypadku średnie zarobki to ok. 11 900 zł miesięcznie.

Powyżej 10 tys. zł miesięcznie zarabiają też kierownicy w bankowości, ubezpieczeniach czy prawnicy. Nieco poniżej: specjaliści w sprzedaży i marketingu, inżynierii, logistyce i rekrutacji.

Najsłabiej wśród specjalistów zarabiają pracujący w administracji i outsourcingu procesów biznesowych (SSC/BPO). Jednak zatrudnieni w tym sektorze - zgodnie z raportem - powinni odczuć wzrost wynagrodzenia w stosunku do zeszłego roku. Ich miesięczne pensje urosły o ok. 800 zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wysokość wynagrodzenia a dyscypliny zawodoweAntal

Dla porównania, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w listopadzie średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4 574 zł.

Podwyżki i cięcia

Największej podwyżki w ostatnim roku, zgodnie z raportem, doczekali się pracownicy na wyższych stanowiskach w księgowości, finansach i HR. Odpowiednio o ponad 1,8 tys. i 1,7 tys zł.

Są jednak specjaliści, którzy - w stosunku do zeszłego roku - zarabiają mniej. I tak, pensje prawników spadły aż ok. 3,5 tys. zł, a pracowników sprzedaży i marketingu - o prawie 2,4 tys. zł.

Profil

Kto według raportu może być nazwany specjalistą? "Badani pracownicy mają minimum 2 lata doświadczenia zawodowego, mogą pochwalić się wieloma sukcesami zawodowymi i świetną znajomością rynku, na którym działają" - odpowiadają twórcy raportu.

O tego też zależy wysokość wynagrodzenia, które jest zróżnicowane nawet wśród poszczególnych branż. Jak zauważa Antal, doświadczenie zawodowe, wielkość firmy, znajomość języków obcych, udokumentowane sukcesy, ale też miękkie i interpersonalne umiejętności - to kluczowe składowe decydujące o pensji menadżera i specjalisty.

Nie tylko pensja

Z raportu wynika, że choć wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór pracy, to coraz bardziej zaczynają się liczyć się również różnego rodzaju dodatki do pensji.- Na rynku obserwujemy stały wzrost zainteresowania benefitami wśród kandydatów. Jednak warto przy tym zdefiniować co faktycznie jest wartością w oczach pracowników. To ważne, bo specjaliści i menadżerowie nie postrzegają już prywatnej opieki medycznej czy karty sportowej jako atrakcyjnego dodatku, ale jest to dla nich standard ich umowy o pracę - mówi Małgorzata Pukropek, manager w Antal.- Kandydaci analizują również, które firmy oferują benefity w sposób świadomy i spójny z ich potrzebami - np. dla rodziców małych dzieci istotna będzie propozycja opieki w firmie dla ich pociech, dla młodych wchodzących na rynek pracowników dostęp do nowych technologii, częste spotkania integracyjne - dodaje.Badania zostały przeprowadzone na próbie 1040 specjalistów i menadżerów z Polski, reprezentujących różne dyscypliny i branże.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock