Fuzja na rynku bankowym jeszcze w marcu? "Żadne decyzje nie zostały podjęte"

Z kraju

PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS
wideo 2/4

Bank Pekao nie ogłosi w marcu przejęcia Alior Banku - poinformowało w oświadczeniu biuro prasowe Pekao. Jak podkreślono, obecnie trwają analizy w sprawie formy ewentualnej współpracy obu banków, ale żadne decyzje nie zapadły.

"Bank Polska Kasa Opieki SA informuje, że zgodnie z komunikatem bieżącym z dnia 23 października 2017 prowadzone są analizy wykonalności potencjalnej współpracy z Alior Bank" - napisano w środowym oświadczeniu.

Jak jednak zaznaczono, żadne decyzje odnośnie ewentualnej współpracy oraz jej formy nie zostały podjęte. "Informacje (...) jakoby w marcu miała być ogłoszona fuzja z Alior Bankiem są nieprawdziwe" - podkreślono.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że pod koniec marca, Pekao może ogłosić chęć przejęcia Aliora.

Analiza możliwości współpracy

W październiku ubiegłego roku Pekao i Alior Bank poinformowały, że przeanalizują możliwości współpracy. W tym celu banki podpisały list intencyjny dotyczący analiz wykonalności ich potencjalnej współpracy lub połączenia obu podmiotów.

Przypomnijmy, że największym akcjonariuszem obu banków jest PZU. W przypadku Pekao stało się tak po repolonizacji, czyli odkupieniu udziałów w banku przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego Unicredit.

Skarb Państwa w PKO BP ma bezpośrednio 29,4 proc. udziałów, w Pekao zaś od czerwca (poprzez PZU) ma 20 proc., a poprzez Polski Fundusz Rozwoju - 12,8 proc. kapitału.

W połowie grudnia ubiegłego roku media informowały także o koncepcji połączenia PKO BP i Pekao SA. Banki zaprzeczyły jednak, że prowadzą takie rozmowy. - Koncepcyjnie warto taki scenariusz rozważać. Poza koncepcją nic się nie wydarzyło - mówił wówczas w TOK FM Paweł Borys, pytany o ewentualną fuzję. - Ale przy połączeniu z Aliorem to są sprzeczne koncepcje. Analiza jest po stronie Pekao SA. Gdy chce z Aliorem, to nie ma mowy o PKO BP - zwracał uwagę Borys.

Pod koniec lutego br. przedstawiciele Pekao poinformowali, że w 2017 roku zysk netto grupy wyniósł 2,48 mld zł i był wyższy o 8,6 procent od zysku netto osiągniętego w 2016 roku.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pekao SA