Obowiązkowe zmiany dla klientów dużego banku. Bez nich nie zrobisz przelewu

TVN24 Biznes

Ekspert o zmianach dla klientów bankówtvn24
wideo 2/5

Bank Pekao od środy wycofuje stare metody autoryzacji. Klienci nie będą mogli już korzystać między innymi z kart kodów jednorazowych.

Wycofanie starych metod autoryzacji wynika ze zmian w ustawie o usługach płatniczych.

Zgodnie z nowelą, od 14 września wejdą w życie przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych w sprawie między innymi tak zwanego silnego uwierzytelnienia klienta, by zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie.

Stare metody przestaną spełniać powyższe wymogi, dlatego Bank Pekao podjął decyzję o wycofaniu trzech metod autoryzacji: karta kodów jednorazowych, aplikacja PekaoToken, token w postaci osobnego urządzenia. "Jeśli nadal korzystasz z wyżej wymienionej metody to zmień ją już dziś" - radzą przedstawiciele banku.

Bank Pekao wprowadza zmiany

Klienci mają do wyboru dwie metody autoryzacji dostępne w Pekao24: bezpłatna autoryzacja dzięki aplikacji mobilnej PeoPay lub kody SMS. W przypadku wyboru drugiej metody część klientów musi się liczyć z dodatkowymi opłatami. Jeden SMS kosztuje bowiem 20 groszy.

Jak wskazano w komunikacie, obecną metodę autoryzacji można zmienić w serwisie internetowym Pekao24. Po zalogowaniu należy przejść do sekcji Ustawienia, a następnie Zarządzanie autoryzacją. W sekcji Alternatywne metody do wyboru będzie jedna z dwóch metod autoryzacji, którą należy aktywować klikając opcję Ustaw jako aktywną.

Ponadto zmian w metodach autoryzacji można dokonać dzwoniąc do konsultantów banku lub w dowolnym oddziale Banku Pekao.

Klienci, którzy nie dokonają zmian po zalogowaniu się w środę do serwisu internetowego Pekao24 otrzymają komunikat o konieczności zmiany metody autoryzacji. Co ważne, tylko ta funkcja będzie dostępna w Pekao24, pozostałe zostaną odblokowane po dokonaniu zmiany metody autoryzacji.

Komunikat przekieruje klientów bezpośrednio do sekcji, w której będzie można dokonać zmiany. "Wybór nowej metody autoryzacji będzie wymagał użycia dotychczasowej metody, czyli podania kodu z tokena lub PekaoTokena lub z kodu z karty kodów jednorazowych" - zaznaczono.

W przypadku osób, które do tej pory korzystały z karty kodów jednorazowych, ale wszystkie kody zostały już przez nich wykorzystane muszą odwiedzić dowolny oddział Banku Pekao w celu dokonania zmiany metody autoryzacji.

Pozostałe banki

Pekao nie jest jedynym bankiem, który wprowadza zmiany w związku z nowymi przepisami.

Bank Ochrony Środowiska od 14 września planuje bowiem wprowadzić zupełnie nowy serwis internetowy. Tak przynajmniej wynika z komunikatu zmieszczonego na stronie banku. Nowy będzie umożliwiał korzystanie z nowej metody autoryzacji – autoryzacji mobilnej z wykorzystaniem tokena mobilnego. Funkcjonujące obecnie tokeny zostaną wycofane. Klienci będą mogli dokonywać autoryzacji kodem SMS.

Także Getin Noble Bank od 14 września wycofuje z użycia tokeny oraz karty Display (z interaktywnym wyświetlaczem). Zamiast tego wprowadzone zostanie dodatkowe uwierzytelnienie za pomocą SMS-a.

Również w Euro Banku oprócz hasła i loginu potrzebny będzie token, hasło wysłane SMS-em lub autoryzacja w mobilnej aplikacji. Dla bezpieczeństwa bank skróci także sesje w swoim serwisie online i w aplikacji mobilnej do 5 minut.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock