Dostęp do filmów i seriali w sieci ma być znacznie prostszy

Z kraju

Ściągasz filmy z internetu? Zobacz co ci grozitvn24
wideo 2/4

Parlament Europejski zagłosował w czwartek ws. przepisów dotyczących zniesienia geoblokowania. Dzięki nim użytkownicy z UE, którzy zapłacili za dostęp do filmów lub seriali publikowanych w sieci, będą mogli obejrzeć je również podczas podróży za granicę.

Dzięki przegłosowanym dziś przez Parlament Europejski przepisom z wykupionego w jednym państwie członkowskim dostępu online np. do ulubionego serialu będzie można korzystać na terenie całej Wspólnoty. Oznacza to, że internauci zachowają dostęp do swoich kont w serwisach jak Netflix, HBO Go, Amazon Prime czy Spotify także podczas wyjazdów do innych krajów.

Dostęp do usług

Nieograniczony dostęp do usług multimedialnych będzie przysługiwał osobom, które przebywają za granicą tymczasowo, np. na wakacjach, na studiach lub w pracy. Przepisy odnosić się będą jedynie do płatnych usług internetowych, dostawcy bezpłatnych będą mogli sami zdecydować, czy ich oferta będzie dostępna w całej UE bez blokowania. Jak podkreślają eurodeputowani, nowe zasady nie tylko ułatwią życie internautom, ale i zachęcą ich do legalnego dostępu do multimediów i pomogą ograniczyć piractwo.

Weryfikacja abonentów

Aby uniknąć nadużyć, dostawcy będą mogli zweryfikować miejsce zamieszkania subskrybentów i sprawdzić, czy abonent faktycznie korzysta z ich usług przebywając tymczasowo za granicą, a nie przeprowadził się na stałe do innego kraju UE. W tym celu dostawca będzie mógł zweryfikować np. dowód tożsamości internauty, jego rachunek bankowy czy kartę płatniczą, adres pocztowy lub adresy IP. Parlament podkreślił jednak, że usługodawcy muszą zagwarantować, że przetwarzanie takich informacji będzie się odbywało przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony danych i prywatności użytkowników. Nieformalne porozumienie w tej sprawie zostało wypracowane pomiędzy PE i Radą UE jeszcze w lutym tego roku. Czwartkowe głosowanie jest sygnałem poparcia Parlamentu dla tego kompromisu.

Wdrożenie przepisów

Teraz przepisy muszą zostać formalnie zatwierdzone przez całą Radę Unii Europejskiej. Od momentu wejścia rozporządzenia w życie państwa członkowskie będą miały dziewięć miesięcy na wdrożenie tych regulacji. Oznacza to, że nowe przepisy powinny zacząć obowiązywać w pierwszej połowie 2018 roku. Regulacje obejmą zarówno przyszłe, jak i już obowiązujące umowy abonamentowe.

Autor: pp/ms / Źródło: PAP